Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
18 Niedziela Zwykła - Odpust M.B. Anielskiej z Porcjunkuli
I Odpowiedź Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na list Prezydenta RP z dnia 22 lipca 2015r.
 
1.Dzisiaj z racji wspomnienia M.B. Anielskiej, można zyskać odpust zupełny tzw. „Porcjunkuli”, który w XIII w. wyjednał u Stolicy Apostolskiej św. Franciszek z Asyżu, Każdy katolik może zyskać ten odpust, jeśli spełni następujące warunki:
- pobożne nawiedzenie bazyliki, sanktuarium lub kościoła parafialnego połączone z odmówieniem modlitw: Ojcze nasz i Wierzę w Boga,
- sakrament pojednania ( może być przyjęty wcześniej ),
- Komunia św.,
- modlitwa wg intencji Ojca św.
 
2. We wtorek 4 sierpnia wyruszy na trasę 38. Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa na Jasną Górę. Rozpocznie się ona Mszą św. na Placu Farnym o godz. 6.30. Zachęcamy, aby pożegnać pielgrzymów i włączyć się duchowo w pielgrzymowanie, również poprzez łączność na falach diecezjalnego radia Via, które każdego dnia na żywo transmitować będzie niektóre punkty pielgrzymkowego programu, szczególnie Mszy św. Jutro od godz. 14 do 20 w naszym Centrum przyjmowanie bagaży z grupy św. Jana z Dukli i będzie jeszcze możliwość zapisania się do naszej grupy.
 
3. W czwartek święto Przemienienia Pańskiego, w Cmolasie odpust. Jest to również dzień zaprzysiężenia prezydenta elekta Andrzeja Dudy. O godz. 18.30 Ks. Bp Kazimierz Górny odprawi w naszej bazylice Mszę św. w intencji o pomyślne rządy nowego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, oraz w intencji naszej Ojczyzny. Zapraszamy do udziału i gorliwej modlitwy w tej intencji. Zachęcamy również do podjęcia abstynencji od alkoholu w sierpniu z motywów religijno - moralnych, wychowawczych i patriotycznych. Abstynencję możemy ofiarować Bogu jako wynagrodzenieza grzechy pijaństwa, ale też jako wołanie o to, by opamiętali się ci, którzy przyczyniają się do niszczenia narodu, jego tradycji i duchowych wartości.
 
4. Już dzisiaj zapraszamy na świętowanie w dniu 15 sierpnia, odpustu Wniebowzięcia NMP w naszej Bazylice i Parafii. Kazania w tym dniu wygłosi do nas rektor Wyższego Seminarium Diecezjalnego, ks. Paweł Pietrusiak, a Sumę odpustową o godz. 12 odprawi i Słowo Boże wygłosi Ks. Abp Piotr Herkulan Malczuk, biskup łaciński diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie. Ksiądz arcybiskup jest naszym współbratem w zakonie, pochodzi z polskiej rodziny w Mołdawii, w 2008 roku został w Odessie wyświęcony na bpa pomocniczego diecezji odessko-symferopolskiej, a w 2011 roku został mianowany na arcybiskupa Kijowa. 14 sierpnia. W wigilię Wniebowzięcia o godz. 19 w auli naszego Centrum, odbędzie się spotkanie  z arcybiskupem. Będzie okazja aby porozmawiać o sytuacji religijnej, społecznej i politycznej na Ukrainie. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie.
 
5. W dniach 21-22 sierpnia w Cmolasie odbędzie się Dzień Wspólnoty, połączony ze Spotkaniem Młodych diecezji rzeszowskiej. Tematyka i charakter spotkania nawiązywać będzie do ŚDM 2016.
 
6. Przy ołtarzu św. Franciszka jest wystawiony kosz na artykuły szkolne, dla dzieci z ubogich rodzin naszej parafii. Za wsparcie i każdy dar serca, Bóg zapłać.
 
7. W Liturgii bieżącego tygodnia przeżywamy:
- we wtorek św. Jana Vianneya, kapłana
- w czwartek święto Przemienienia Pańskiego
- w sobotę wspomnienie św. Dominika, kapłana
 
8. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca z tej racji zachęcamy, aby odnowić i pogłębić swoje życie wewnętrzne poprzez spowiedź i Komunię św.
 
9. W każdą niedzielę o godz. 18 śpiewamy Nieszpory Niedzielne, a w każdy czwartek podczas wieczornej Mszy św. o 18.30, razem z wiernymi odmawiamy Nieszpory z Liturgii Godzin.  Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 
10. Zapraszamy do kiosku klasztornego, gdzie można zakupić trójwymiarowe obrazki Matki Bożej Rzeszowskiej, książki katolickie, dewocjonalia oraz nowy Przewodnik po Sanktuariach Podkarpacia.

11. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parfialnej odeszła do Pana śp. Kazimiera Jadwiga Ungeheuer - Gotowicka z ul. Konopnickiej 2. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym...
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.