Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
2 Niedziela Wielkiego Postu
1. W sobotę, 28 lutego 2015 r., o godz. 20.05, w Szpitalu Wojewódzkim nr2 w Rzeszowie, w wigilię 101. urodzin, zmarł śp. ks. infułat Józef Sondej, długoletni proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie.
Eksporta we wtorek, 3 marca, o godz. 17.00 w kościele Chrystusa Króla w
Rzeszowie. Msza św. pogrzebowa w środę, 4 marca, o godz. 12.00 w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie, a następnie przewiezienie ciała Zmarłego na cmentarz na Wilkowyi.
 
2. Dzisiaj przeżywamy Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami.Z tej okazji Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. bp Jerzy Mazur wystosował specjalny komunikat, w którym informuje, że w tym roku w dniach od 12 do 14 czerwca w Warszawie odbędzie się IV Krajowy Kongres Misyjny a jego patronem jest św. Jan Paweł II. Bp Mazur podkreśla również rolę polskich misjonarzy i misjonarek w świecie oraz naszą odpowiedzialność za misje; konieczność modlitwy oraz wsparcia materialnego. W przyszłą Niedzielę po każdej Mszy św. będzie możliwość złożenia do puszki ofiary, na wsparcie pracy naszych misjonarzy.
 
3. 1 marca przypadaNarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, na  których tego dnia w 1951r. w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci za członkostwo w IV Komendzie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zorganizował przy Bazylice dwie wystawy, które trzeba obejrzeć. Dzisiaj modlimy się za tych, którzy dali przykład bohaterskiej służby Ojczyźnie. O godz.15.00  Ks. Biskup Jan Wątroba odprawi Mszę św., w której wezmą udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, kombatanci, służby mundurowe i liczne poczty sztandarowe z całego regionu. Po zakończonej modlitwie w bazylice o godz. 16, uczestnicy uroczystości przemaszerują pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych przy alei Cieplińskiego, gdzie przedstawiciele władz i środowiska kombatanckiego złożą kwiaty, wygłoszą okolicznościowe przemówienia oraz na cześć pomordowanych oddanie zostanie honorowa salwa. Serdecznie zapraszamy do udziału.
 
4.Tradycyjnie już z racji św. Kazimierza królewicza, diecezjalna Caritas organizuje przy kościołach Kaziuki. Dochód z rozprowadzonych piernikowych serc przeznaczony jest na wsparcie naszej polskiej młodzieży zza wschodniej granicy, która studiuje w naszym mieście.
 
5.W najbliższą środę 4-go marca swoje imieniny obchodzi Ks. Bp  Kazimierz Górny. Dostojnego solenizanta polecamy waszej modlitwie.
 
6.Parafialne Koło Caritas w najbliższy wtorek od godz. 16 do 19 organizuje wydawanie środków czystości i jabłek dla rodzin ubogich w naszej parafii. Istnieje w najbliższym czasie możliwość zorganizowania nieodpłatnego przekazania jabłek z tzw. rosyjskiego embarga również i dla osób nie objętych naszą pomocą, jednak potrzebujemy personalnego wsparcia, bowiem kilkuosobowy zespół  jest już bardzo obciążony. Gorąco zapraszamy chętnych, którzy by jako wolontariusze  wstąpili w szeregi Caritas.
 
7.Do końca Wielkiego Postuprzy ołtarzu św. Franciszka będzie znajdował się kosz na trwałe art. spożywcze i środki czystości dla potrzebujących. Zachęcamy również do zabrania Skarbonek wielkopostnych, do których można zbierać jałmużnę wielkopostną, jak też do nabywania w naszym kiosku Baranków Caritas na stół wielkanocny.
 
8.W piątek, 6 marca, przeżywać będziemy 96. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz uroczyste przyrzeczenie „orląt” i młodzieży strzeleckiej. Zapraszamy na Mszę św., pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ordynariusza,  w kościele św. Krzyża w Rzeszowie o godz. 12.00, a po niej na uroczystości przed pomnikiem na Placu Farnym.
 
9. W tym tygodniu przypadają dni odnowy religijnej I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W piątek spowiedź dzieci od 16.00 i Msza św o 16.30. W sobotę odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną.
 
10.Wspólnota WSD w Rzeszowie zaprasza uczniów szkół średnich i studentów (zarówno dziewczyny jak i chłopaków) na spotkanie modlitewne w ramach cyklu Dialogi z Jezusem. Spotkanie odbędzie się 7 marca 2015 r. w kaplicy seminaryjnej w godzinach 19.00-21.30.
 
11.Kino „Zorza” w Rzeszowie zaprasza od 6 marca na projekcję filmu:”Bóg nie umarł”. Film ukazuje pasjonujący spór  między studentem a profesorem i innymi uczestnikami kursu filozoficznego, o istnienie Boga.
 
12.Przygotowujemy się do  Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w przyszłym roku. Zwyczajowo już młodzież przybywająca z zagranicy pierwsze kilka dni gości w rodzinach, a dopiero potem udaje się na wspólne świętowanie (tym razem w Krakowie). Prosimy pomyśleć o możliwości przyjęcia w swojej rodzinie kilku młodych osób, szczególnie zza wschodniej granicy.
 
13.W okresie Wielkiego Postu piękną i głęboką formą modlitwy są nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, w których ( co stwierdzamy ze smutkiem), bierze udział coraz mniejsza liczba wiernych. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice rozważane jest: w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek o godz. 18 – tej. Dodatkowo Droga Krzyżowa z udziałem dzieci ma miejsce w każdy piątek o godz. 17, az udziałem młodzieży o godz. 19.10. Natomiast Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym śpiewane są w każdą Niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.30. Gorąco zapraszamy.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.