Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
2 Niedziela Zwykła
1. Z radością informujemy, że nasza wspólnota klasztorna powiększyła się o jednego kapłana. Decyzją Ojca Prowincjała do pracy w tutejszym Sanktuarium został skierowany o. Paweł Furmanik. Witając go serdecznie życzymy mu Bożego błogosła-wieństwa w posłudze duszpasterskiej oraz życiu osobistym.

2. Dziękujemy wszystkim parafianom, którzy przyjęli nas w swoich domach w czasie wizyty duszpasterskiej. Dziękujemy za ciepłe słowa, a także uwagi, sugestie i propozycje odnośnie funkcjonowania naszego sanktuarium i parafii.

3. W związku z licznymi uwagami, wyrażanymi w czasie odwiedzin „kolędowych”, dotyczącymi zajmowania miejsc w ławkach w kościele i przyjmowania komunii świętej, prosimy o dostosowanie się do następujących zasad:
  • osoby, które zajmują miejsca w ławkach w bazylice proszone są, aby robić to w taki sposób, by umożliwić innym zajęcie wolnych miejsc obok nich, bez potrzeby każdorazowego wychodzenia z ławki i przepuszczania chętnych do zajęcia w niej miejsca; jeśli więc ktoś przychodzi jako pierwszy do ławki, która ma wejście tylko z jednej strony – proszony jest o zajmowanie miejsca na końcu; jeśli do ławki można wchodzić z dwóch stron – najpierw zajmujemy miejsca od środka, by innym umożliwić swobodne wchodzenie z obu stron;
  • pamiętajmy też o pełnym szacunku i skupienia przystępowaniu do komunii świętej; preferowaną postawą w naszym kościele jest postawa klęcząca; jeśli z jakichś przyczyn jest to niemożliwe (choroba, podeszły wiek, brak wystarczającej prze-strzeni do uklęknięcia, albo mokra podłoga) - przyjmujemy postawę stojącą i krzyżujemy ręce na piersiach; jeśli ktoś decyduje się na uklęknięcie – niech to uczyni na dwa kolana; jeśli ktoś przyjmuje komunię na stojąco – niech będzie wyprostowany; taka postawa i wypowiedzenie słowa „Amen” po ukazaniu Ciała Chrystusa jest dla Ojców komunikujących znakiem gotowości na przyjęcie komunii świętej;
  • osoby nie przystępujące do komunii a siedzące w ławkach proszone są o zrobienie miejsca tym wiernym, którzy chcą wyjść z ławek by przyjąć Ciało Chrystusa, a potem o umożliwienie im powrotu;
  • mamy nadzieję, że zmiana niektórych zachowań i postaw pomoże nam wszystkim w głębokim przeżywaniu spotkania z Chrystusem w Eucharystii.

4. Dzisiaj w naszym kościele będą miały miejsce dwa koncerty kolęd. Pierwszym będzie koncert chóru działającego przy naszej Bazylice (o godzinie 16.00), a drugi (o 17.30) – w wykonaniu młodzieży z VI Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem o. Przybysława Majewskiego. Serdecznie zapraszamy też na koncert w wykonaniu klubu seniora – we środę o g. 19.15.

5. W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o 12.00 będziemy mieli niezwykłą okazję posłuchać kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu Magdy Welc, laureatki III edycji programu „Mam talent!”. Ta trzynastoletnia dziewczynka obdarzona przez Boga pięknym, dojrzałym głosem wydała niedawno płytę z kolędami i piosenkami świątecznymi. Utwory te zabrzmią w naszej Bazylice, a po koncercie będzie można nabyć płytę Madzi wspierając w ten sposób jej talent.

6. Akcja Katolicka działająca przy naszym klasztorze zbiera dzisiaj podpisy pod listem skierowanym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z apelem o przydzielenie Telewizji Trwam miejsca w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki temu stacja ta mogłaby być odbierana w każdym domu bez konieczności instalacji ante-ny satelitarnej. Podpisy pod petycją można składać u członków Akcji Katolickiej przy stoliku wystawionym w przedsionku kościoła. Do złożenia podpisu potrzebny jest numer PESEL. Akcja zostanie powtórzona w przyszłą niedzielę. W tygodniu – podpisy będzie można składać po każdej Mszy w zakrystii.

7. Informujemy też, że do puszki pod figurą św. Franciszka można składać datki na Radio Maryja i Telewizję Trwam. Prosimy, aby wkładać je do kopert.

8. W tym tygodniu w liturgii kościoła obchodzić będziemy:
  • w poniedziałek – wspomnienie świętych Bernarda i Towarzyszy, pierwszych męczenników franciszkańskich;
  • we wtorek – wspomnienie św. Antoniego, opata;
  • we czwartek – święto św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona Diecezji Rzeszowskiej; uroczysta Msza święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Górnego będzie sprawowana w kościele św. Józefa S. Pelczara o g. 18.00;
  • w sobotę – wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy; w tym dniu na 6.00 zapraszamy do modlitwy za zmarłych Braci, Siostry, Rodziców i Krewnych, Dobrodziejów Zakonu oraz zmarłych członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

9. W piątek 20 stycznia br. o godz. 18.00 w budynku Kurii, przy ul. Zamkowej 4,  odbędzie się spotkanie kolędowe prawników.

10. Parafialny Zespół Caritas pełni dyżur w każdy poniedziałek od 16 do 18. Można wtedy pobrać używaną odzież.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, która dostępna jest w naszym kiosku klasztornym. Polecamy też płyty DVD z zapisem katechez audiowizualnych. Informujemy, że są już dostępne nagrania spotkań z Krzysztofem Ziemcem, Grzegorzem Górnym, siostrą Małgorzatą Chmielewską i Dobromirem „Makiem” Makowskim.

12. Dzisiaj zapraszamy jeszcze na nieszpory o 18.00.

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.