Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
21 Niedziela Zwykła. Uroczystość NMP Częstochowskiej
1. Zwracamy się z wielką prośbą do wszystkich, którzy w naszym Sanktuarium wyprosili jakieś szczególne łaski o składanie świadectw. Można to czynić osobiście w rozmowie z Kustoszem Sanktuarium, listowo – pisząc na adres klasztoru, bądź pocztą elektroniczną wysyłając do nas e-maile. Składając świadectwa łask i cudów wyproszonych za wstawiennictwem Matki Bożej Rzeszowskiej umacniamy się w wierze i wyrażamy wdzięczność Bogu za dar tego miejsca i wstawiennictwa Maryi.
 
2. Dzisiaj kończymy akcję „Powrót do szkoły”, której celem była pomoc dzieciom z biednych rodzin naszej parafii. Dzięki przyborom szkolnym składanym do kosza wystawionego w kościele i zebranym pieniądzom pomogliśmy 38 dzieciom z 25 rodzin. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję oraz zespołowi „Caritas”, który ją przeprowadził.
 
3. Dziękujemy też wszystkim, którzy złożyli swoje podpisy w ramach akcji „Przywracamy lekcje historii do szkół”. Zebraliśmy 650 podpisów. Bóg zapłać członkom grup duszpasterskich, które włączyły się w przeprowadzenie akcji.
 
4. Dnia 1 września przypada 73 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji o 15.30 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja odbędzie się Msza święta w intencji bohaterów poległych w walce o wolną Ojczyznę, a po niej – Marsz Patriotów.
 
5. Z wielką radością informujemy, że w przyszłym tygodniu przypada 70 rocznica święceń kapłańskich księdza kanonika Józefa Pałęgi, który od ponad 20 lat jest związany z naszym kościołem. Chcemy godnie uczcić Czcigodnego Jubilata, dlatego zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza członków grup duszpasterskich, na Mszę świętą dziękczynną w przyszłą niedzielę (2 września) o 18.30. Eucharystii, w obecności Księdza Kanonika, będzie przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny.
 
6. Pierwsze spotkanie w ramach IV cyklu katechez audiowizualnych odbędzie się we wtorek, 4 września. Gościem spotkania będzie Piotr Stępniak – gangster, który 24 lata swojego życia spędził w więzieniu odsiadując kary za rabunki, tortury, wymuszanie haraczy i gwałty. Katecheza, pt. „Gangster na usługach Jezusa” rozpocznie się jak zwykle o 19.10.
 
7. Informujemy, że doroczny odpust ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej odbędzie się w dniach od 7 do 12 września. Już dzisiaj zapraszamy do licznego uczestnictwa w uroczystych obchodach. Szczegółowe informacje nt. odpustu zostaną podane w przyszłą niedzielę.
 
8. W przyszłą niedzielę podamy też godziny Mszy świętych dla dzieci i młodzieży rozpoczynających rok szkolny.
 
9. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzić będziemy:
-   w poniedziałek – wspomnienie św. Moniki;
-   we wtorek – wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła;
-   we środę – wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela;
-   sobotę – wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy; z racji I soboty miesiąca zapraszamy na Mszę świętą z kazaniem i okolicznościowym nabożeństwem do Matki Bożej o 9.00; odwiedziny chorych naszej parafii rozpoczną się jak zwykle w godzinach porannych.
 
10. W kiosku klasztornym można zakupić pamiątki z naszego Sanktuarium, książki i prasę katolicką.
 
11. Na 18.00 zapraszamy jeszcze na niedzielne nieszpory.

Na koniec wysłuchajmy oświadczenia Kustosza Sanktuarium i Gwardiana Klasztoru– o. Wiktora Tokarskiego:

W związku z nieprawdziwymi informacjami, które w ostatnich dniach pojawiły się na łamach niektórych lokalnych gazet, stacji radiowych, telewizji i mediów elektronicznych, informujemy, że Klasztor OO. Bernardynów w Rzeszowie nie zwracał się do władz miasta z prośbą o przejęcie pomnika, który od 2006 roku wraz z działką, na której stoi, jest naszą własnością.
Niektóre media powtarzają też nieprawdziwe, bo pozbawione kontekstu historycznego, informacje na temat przekazania klasztorowi działki, na której obecnie budowane są „bernardyńskie ogrody”. Według dziennikarzy miasto Rzeszów sprzedało ten teren klasztorowi za bezcen. Nikt jednak nie informuje o tym, że w 1966 roku władze ludowe zabrały 23 hektary terenu, który przylegał do klasztoru i kościoła i był jego własnością. W zamian za to Skarb Państwa przekazał 14 ha ziemi ornej, łąk i nieużytków pod Łańcutem. W 2006 roku klasztor odkupił za 1 % wartości część własności, która od wieków należała do klasztoru. Na tym terenie znajduje się także pomnik.
Obecnie Sanktuarium przygotowuje się do Wielkiego Jubileuszu 500-lecia swojego istnienia, trwają też prace wykończeniowe budowy ogrodów. Oświadczamy, że do czasu zakończenia Roku Jubileuszowego i prac nad ogrodami klasztor nie będzie podejmował żadnych działań związanych z pomnikiem.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.