Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
3 Niedziela Adwentu (Gaudete)
1.Dzisiaj przed Mszą św. o godz. 15 zostaną uroczyście otwarte drzwi naszej Bazyliki na rozpoczęcie Nadzwyczajnego Roku Świętego, Roku Miłosierdzia, która została uhonorowana w diecezji jako kościół stacyjny. Papież Franciszek w specjalnej bulli „Misericordiae vultus” o miłosiernym obliczu Boga Ojca objawiającym się w Chrystusie postanowił, iż każdy katolik może 1 raz codziennie (od 8 grudnia tego roku do 20 listopada roku przyszłego) pod następującymi warunkami zyskać odpust zupełny:
1. przystąpienie do sakramentu pokuty (trwanie w stanie łaski uświęcającej);
2. przyjęcie Komunii św.;
3. modlitwa według intencji Ojca Świętego;
4. wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego.
5. odbycie pielgrzymki do Drzwi Świętych otwartych w Bazylikach papieskich w Rzymie, w każdej Katedrze oraz kościołach wyznaczonych przez Biskupa Diecezjalnego.
„Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie – prosi Ojciec Święty – oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata”.
Osoby, które z różnych powodów nie będą mogły udać się do Świętych Drzwi, zwłaszcza chorzy, starsi - samotni mogą zyskać odpust zupełny poprzez przyjęcie Komunii św. lub uczestniczenie we Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu. Zatem osoby, które nie będą miały okazji przyjąć Komunii św., mogą uzyskać odpust zupełny mając duszę wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i budząc w sobie intencję spełnienia zwykłych warunków, gdy tylko będzie to możliwe.
 
2. Dzisiaj przeżywamy kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, módlmy się w intencji naszej Ojczyzny; o pokój i ład wewnętrzny, aby mogła pomyślnie się rozwijać dla dobra naszego i przyszłych pokoleń.
W Rzeszowskiej Farze wieczorem Msza św. w intencji Ojczyzny, a przed południem przy Urzędzie Marszałkowskim poświęcenie pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej.
 
3. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone ubiegłej Niedzieli do puszki. Na pomoc Kościołowi na Wschodzie zebraliśmy kwotę 2 880 zł.
 
4. Gorąco dziękujemy Parafialnemu Zespołowi Caritas za zorganizowanie dla dzieci spotkania ze św. Mikołajem. Nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego, dziękujemy za przygotowanie 70 paczek mikołajkowych, a naszej Młodzieży Franciszkańskiej i LSO wyrażamy wdzięczność za oprawę uroczystości św. Mikołaja i pomoc w zbieraniu żywności w sklepie „Biedronka”.
 
5. Przy ołtarzu św. Franciszka wystawiony jest kosz na produkty żywnościowe, z których przygotowane zostaną paczki świąteczne dla ubogich. Wydawanie żywnościowych paczek będzie miało miejsce 17 XII - we czwartek od godz. 16 do 18.30 i 18 XII – w piątek w tych samych godzinach.
 
6. Trwa Oktawa Niepokalanego Poczęcia NMP, którą zakończymy w najbliższy wtorek. Po Nieszporach o 17.45 i Procesji Eucharystycznej, Msza św., której przewodniczył będzie bp Ordynariusz Jan Wątroba. Serdecznie zapraszamy.
 
7. Zapraszamy również do udziału w Mszy św. Roratniej u stóp Matki Bożej przez cały Adwent, o godz. 6 rano. Dodatkowo Roraty dla dzieci odprawiane są we wtorek i w czwartek o godz. 16.30. Zachęcamy, aby na Roraty przynosić ze sobą lampiony.
 
9. Na Rzeszowskim Rynku, 18 grudnia o godz. 15.00, odbędzie się misterium Wigilii Bożego Narodzenia organizowane przez Miasto.
 
10. W sobotę, 19 grudnia w naszej Bazylice będzie przekazanie Światła Betlejemskiego. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 15.00, a po niej nastąpi przekazanie światła w Ogrodach Bernardyńskich harcerzom, którzy rozniosą je na całe Podkarpacie. Zapraszamy do udziału ludzi młodych, zwłaszcza harcerzy.
 
11. Dzisiaj po Mszach św. Parafialny Caritas rozprowadza świece w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.
 
12. Po Mszy św. w kiosku klasztornym możemy zakupić prasę katolicką, książki i inne dewocjonalia. Można również nabyć okolicznościowy medalik z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, oraz kropielniczkę na wodę święconą. Papież Franciszek zachęca, aby taką kropielniczkę zawiesić w naszym mieszkaniu i przed wyjściem z domu oraz po powrocie, a także przed modlitwą zanurzać palce w poświęconej wodzie i czynić znak krzyża św. Przy naszej zakrystii ze specjalnego pojemnika możemy zaczerpnąć wodę święconą i zabrać do domu. Używanie wody święconej jest egzorcyzmem, dzięki któremu możemy skuteczniej bronić się przed zakusami szatana. Niech Rok Miłosierdzia obfituje w modlitwę w intencji własnej, ale też innych, niech również uczynki miłosierdzia względem bliźnich naszych nie będą jedynie zawarte w katechizmie katolickim, ale wykonywane przez nas ubogacają nasze i bliźnich wnętrze.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.