Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Święty Jan Paweł II
Nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II - każdy piątek, godzina 9.00
  • Msza święta
  • odczytanie intencji modlitewnych
  • śpiew responsorium
  • ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Jan Paweł II - Papież nadziei, pielgrzym pokoju, świadek wiary, apostoł młodzieży, Papież nowej ewangelizacji, Papież całego świata - to tylko niektóre określenia używane w odniesieniu do posługi papieskiej naszego wielkiego rodaka. Jego pontyfikat wywarł ogromny wpływ na losy całego świata i Kościoła. Postawa Ojca Świętego w pełni oddanego Bogu i zawsze bliska drugiemu człowiekowi, niezależnie od jego narodowości, religii, koloru skóry, czy wieku, stała się zachętą dla wielu do przewartościowania swojego życia. Kochający młodych ludzi, dla których stanowił wzór do naśladowania; niezwykle oddany osobom starszym, chorym, cierpiącym. Zawsze zadziwiał mądrością, miłością, pokorą, a goszczący na Jego twarzy uśmiech był odbiciem wewnętrznej radości. Swoją odwagą pomagał niejednemu z nas przezwyciężać lęk i obawy, a jednocześnie podejmować właściwe życiowe decyzje. Słowa Papieża: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” pozostaną na zawsze w ludzkiej pamięci i na pewno będą skłaniać do refleksji nad swoim życiem.
Jan Paweł II to niepodważalny autorytet. Wielu ludzi, patrząc jak pielgrzymował przez całe swoje życie wypełnione ufną i wytrwałą modlitwą, ciężką pracą oraz cierpieniem, odnalazło drogę do Boga.
Nie dziwią zatem okrzyki „Santo Subito” wznoszone przez wiernych po śmierci Papieża na Placu Świętego Piotra. Nasze pragnienia spełniły się 1 maja 2011 roku, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, kiedy  Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Papież Benedykt XVI nieprzypadkowo wybrał miesiąc maj na uroczystą Mszę świętą beatyfikacyjną; jest to bowiem miesiąc Maryjny, a wszyscy pamiętamy słowa Ojca Świętego „Totus Tuus Maryja”.
Niedzielna Msza święta stanowiła ukoronowanie trwającego zaledwie sześć lat, najkrótszego we współczesnych dziejach Kościoła, procesu beatyfikacyjnego.
5 lipca 2013 wydano dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Za cud uznano, jak poinformował ks. Federico Lombardi, zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i w ich opinii niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie Floribeth Mory Diaz - Kostarykanki  cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka  mózgu. Papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II kanonizowany zostanie również bł. Jan XXIII i podczas konsystorza  w dniu 30 września 2013 wyznaczył datę ich kanonizacji na dzień 27 kwietnia 2014 w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Jan Paweł II został kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji


O rychłą beatyfikację i kanonizację Papieża Polaka gorąco modlili się również wierni w naszej Bazylice, trwając na długich czuwaniach modlitewnych. Niepowtarzalna atmosfera ciszy i skupienia panująca w tych szczególnych dniach sprawiała, że do Sanktuarium przybywali wierni nie tylko z Rzeszowa, ale także z bliższych i dalszych okolic. Od chwili śmierci Jana Pawła II aż do wyniesienia na ołtarze, każdego drugiego dnia miesiąca licznie gromadzili się w Cudownej Kaplicy Matki Bożej na modlitwie różańcowej. Na twarzach modlących się widoczne były wzruszenie, zaduma, a nierzadko również łzy. Przesuwając paciorki różańca, wielu z nas przypominało sobie być może jak umiłował tę modlitwę Ojciec Święty, i jak zachęcał do jej odmawiania. To przecież modlitwa odpowiednia dla każdego; prosta, a jednocześnie bardzo głęboka w swojej wymowie.
Następnie, o godzinie 20.30 miała miejsce Msza świeta z kazaniem. Wsłuchując się w Słowo Boże poświęcone osobie i nauczaniu Jana Pawła II, nie można było pozostać obojętnym na przesłanie Papieża Polaka, zawsze tak bliskiego problemom człowieka.
Wspólna modlitwa kończyła się o godzinie 21.37, w godzinie śmierci Jana Pawła II. Niezwykła atmosfera przypominająca ten czas sprawiła, że większość z nas wychodząc z kościoła po Apelu Maryjnym i zasłonięciu Cudownej Figury Matki Bożej, trwała jeszcze długo w milczeniu.

 Stolica Apostolska dzięki staraniom o. Azariasza J. Hessa OFM i  na prośbę ówczesnego kustosza Sanktuarium o. Wiktora P. Tokarskiego OFM przekazała naszej Bazylice niezwykle cenny dar – relikwie bł. Jana Pawła II. Dokonało sie to w ramach przygotowania do obchodów jubileuszu 500-lecia objawienia Matki Bożej w Rzeszowie.
Uroczysta Msza święta połączona z intronizacją relikwii (fragment papieskiej sutanny skrwawionej w dniu zamachu 13 maja 1981 roku, i fragment sutanny używanej przez Papieża na co dzień) oraz poświęceniem obrazu Ojca Świętego, miała miejsce 22 października 2011 roku, w obchodzone po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.
Odbierając relikwie z rąk ks. prałata Jerzego Buczka, kustosz Sanktuarium zapewnił, że Ojcowie Bernardyni będą rozwijać nabożeństwo ku czci Jana Pawła II, przybliżać wiernym naukę Papieża Polaka, wskazując na przykład Jego życia i nauczania.
Relikwie pierwszego stopnia (zakrwawiony fragment sutanny Papieża) zostały umieszczone w odpowiednim relikwiarzu (zob. zdjęcie powyżej), drugiego stopnia natomiast (fragment sutanny używanej przez Ojca Świętego na co dzień) znajdują się przy obrazie Jana Pawła II, w ołtarzu św. Józefa.

Od tej pory w każdy piątek po Mszy św. o godzinie 9.00 odprawiane jest nabożeństwo połączone z odczytaniem próśb i podziękowań oraz ucałowaniem relikwii Ojca Świętego. To niepowtarzalna okazja do wyproszenia łask za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.