Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Jubileusz 50-lecia parafii
W niedzielę, 28 czerwca 2020 r. obchodziliśmy jubileusz 50-lecia istnienia naszej parafii. W 1970 r. abp Ignacy Tokarczuk erygował Parafię pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Rzeszowie przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Z tej okazji jubileuszową Mszę św. odprawił o godz. 12.00 bp Jan Wątroba. Podczas Eucharystii ordynariusz rzeszowski wygłosił kazanie. W pierwszej jego części nawiązał do czytań mszalnych XIII niedzieli zwykłej. Jednym tematów w nich przedstawionych jest cnota gościnności. Lubimy przyjmować gości lub iść w gości. W ostatnich miesiącach musieliśmy ograniczyć nasze spotkania z powodu pandemii, by nikogo nie narazić. Sam Jezus korzystał z gościnności: bywał w domach przyjaciół, ludzi ubogich, faryzeuszy, celników... Na zakończenie mowy misyjnej, gdy przygotowywał swych uczniów do głoszenia Jego słowa, mówi o gościnności. Kto przyjmuje wysłańców Chrystusa, samego Chrystusa przyjmuje. Jezus przyniósł na świat Dobrą Nowinę i potrzebuje uczniów, aby ją nieśli ludziom. Dociera On do ludzi dzięki aktywności tych, których posyła. Od momentu chrztu każdy z nas nosi w sobie obowiązek bycia prorokiem. Jezus potrzebuje każdego ochrzczonego, by Jego słowo dotarło na krańce świata. Dzisiejszy świat jest ciągle bardzo daleko od tego celu. Gdy w tym kontekście mówi Jezus o przyjęciu Jego uczniów, mówi o przyjęciu nauki, z którą oni przychodzą, a zwłaszcza o przyjęciu prawdy o krzyżu, czyli prawdy o miłości ofiarnej i bezinteresownej.
Dziś wsłuchujemy się przede wszystkim w słowa Ewangelii, ale też w duchu dziękczynienia świętujemy złoty jubileusz Parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. Dziękujemy za decyzję abp. Ignacego Tokarczuka z 1970 r., ale też za całą jego posługę i troskę o Kościół. OO. Bernardyni byli już wtedy obecni w Rzeszowie od 350 lat i szerzyli kult Matki Najświętszej. Przez 50 lat dokonało się w tym miejscu wiele dobra duchowego i materialnego. 
Bp Jan podziękował o. Rafałowi Klimasowi, wieloletniemu proboszczowi za jego posługę. Dzięki jego aktywnemu zaangażowaniu możemy dziś cieszyć się odnowioną bazyliką, Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym, Ogrodami Bernardyńskimi. Wśród wielorakiej posługi duszpasterskiej pełnionej w  Sanktuarium szczególne znaczenie ma sprawowanie sakramentu pokuty. To tu płynie ciągle nauka Krzyża i posługa miłości, o której Pan Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii. W tym wszystkim spełnia się pragnienie Matki Bożej sprzed ponad 500 lat: „Chcę na tym miejscu chwałę mojego Syna widzieć i dawać pociechę strapionym”.
Z okazji jubileuszu 50-lecia Parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. wprowadzono uroczyście relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej. Została też ufundowana nowa monstrancja, w której umieszcza się dużych rozmiarów hostię, tak by była lepiej widoczna dla modlących się.
Jubileuszową Mszę św. uświetnił swoim śpiewem chór kameralny pod dyr. dr Anny Marek-Kamińskiej.
Autor:KPK / 2020-06-29

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.