Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Kościół naszym domem
Pod takim hasłem przebiega tegoroczny odpust ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej w naszej Bazylice. Rozpoczęły go nieszpory uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wigilię Jej święta obchodzonego 8 września. Wieczornej Mszy świętej przewodniczył i słowo Boże wygłosił J. E. ks. bp Edward Białogłowski.
W homilii kaznodzieja przypominając historię i znaczenie rzeszowskiego Sanktuarium, wskazał na żywy i wciąż rosnący kult Maryjny, którym od chwili objawienia w 1513 roku otoczona była Matka Najświętsza. Wielkie rzesze ludności z bliższych i dalszych okolic gromadziły się wokół Jej figury, aby nabierać ufności, oddawać chwałę Bogu i szukać pociechy w utrapieniu. Tak dzieje się również dziś. Każdego dnia do Cudownej Kaplicy Matki Bożej przychodzą ludzie, którzy powierzają Jej swoje troski, problemy, oraz składają podziękowania za otrzymane łaski. Łask było i jest nadal bardzo wiele, o czym świadczą obrazy wotywne na ścianach kaplicy, oraz liczne wota w gablotach.
Ksiądz biskup przypomniał, że Cudowna Kaplica Matki Bożej to jednocześnie miejsce, gdzie w ciszy, skupieniu można spotkać się, i porozmawiać z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Od pięćdziesięciu lat trwa bowiem w tutejszym kościele Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Wyraził również pragnienie, aby Sanktuarium Pani Rzeszowa nadal budziło żywą wiarę, przynosiło pokój, podnosiło na duchu strapionych, i pomagało przechodzić z nadzieją wśród doświadczeń.
Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert organowy w wykonaniu dra Tomasza Zająca.
8 września, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Msze święte w Bazylice były sprawowane według porządku niedzielnego. Uroczystej sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył ks. dr Tadeusz Wyskiel, dziekan Dekanatu Rzeszów-Fara. Kazania podczas wszystkich Mszy świętych głosił o. Marian Wachowicz z naszego kościoła.
Kaznodzieja podkreślił, że dla ludzi wierzących Maryja jest wzorem najściślejszej komunii z Bogiem w każdej sytuacji, zarówno radosnej, jak i bolesnej. Zawsze pozostawała zjednoczona z Bogiem przez wiarę, nadzieję i miłość. Komunia z Bogiem przekształciła się w komunię z człowiekiem.
O godzinie 18.00 odśpiewane zostały II nieszpory uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po zakończeniu wieczornej Mszy świętej miał miejsce koncert w wykonaniu podopiecznych Szkoły Muzycznej Nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie.
W niedzielę, Mszę świętą o godzinie 7.30 poprzedziły godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Sumie o godzinie 12.00 przewodniczył kustosz Sanktuarium o. Wiktor P. Tokarski OFM.
O godzinie 18.00 odśpiewano nieszpory Maryjne.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.