Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej
1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Będzie to czas głębokiego przeżywania Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, a potem obchód Pachy Chrystusa. Prosimy o modlitwę w intencji spowiedników i przystępujących do spowiedzi.
 
2. W najbliższy wtorek o g. 9.00 rozpoczniemy nowennę tygodni przed uroczystością św. Antoniego z Padwy. Zapraszamy na Mszę świętą z kazaniem i nabożeństwo z ucałowaniem relikwii.
 
3. Również we wtorek, ale o g. 19.10 zapraszamy na katechezę audiowizualną, pt. „Kto zabił Jezusa?”. Gościem spotkania będzie Paweł Lisicki, autor książki poświęconej historycznym dowodom śmierci naszego Zbawiciela. Po spotkaniu będzie można nabyć książkę Lisickiego i uzyskać autograf.
 
4. Podajemy informacje dotyczące spowiedzi w Wielkim Tygodniu:
-  dzisiaj spowiadamy w czasie każdej Mszy świętej;
-  w poniedziałek, wtorek i środę – od 6.00 do 19.00;
-  w Wielki Czwartek i Wielki Piątek – od 6.00 do 17.00;
-  w Wielką Sobotę – od 6.00 do 12.00;
-  w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i poniedziałek wielkanocny – nie spowiadamy.
 
5. Dodatkową okazją do spowiedzi będzie „Noc konfesjonałów”, która będzie miała miejsce z czwartku na piątek. Całonocna spowiedź rozpocznie się o g. 21.00, a zakończy o 6.00 rano. W konfesjonałach dyżurować będą Ojcowie naszego klasztoru, a także kapłani diecezjalni na czele z ks. bp Janem Wątrobą. Bardzo prosimy, aby poinformować o tej możliwości zwłaszcza te osoby, które ze względu na pracę lub inne obowiązki nie mogą się wyspowiadać w ciągu dnia.
 
6. Osoby niedosłyszące i słabosłyszące mogą prosić o spowiedź w zakrystii po każdej Mszy świętej do środy włącznie.
 
7. W Wielki Czwartek zapraszamy na drogę krzyżową o 17.00, a po niej – na Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej o 18.00. Rozpoczniemy nią Święte Triduum Paschalne, czyli obchód Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament zostanie umieszczony w Ciemnicy. Adoracja będzie trwała całą noc i następny dzień. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej parafialny zespół „Caritas” będzie rozprowadzał poświęcone chlebki na wielkanocny stół. Dobrowolna ofiara będzie przeznaczona na dalszą pomoc ubogim.
 
8. W Wielki Piątek na 17.00 zapraszamy na drogę krzyżową, a na 18.00 – na Liturgię Męki Pańskiej. W tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim będzie trwała do 22.00. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Możemy więc spożyć trzy posiłki, przy czym tylko jeden może być posiłkiem „do syta”. W tym dniu obowiązuje też wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 
9. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie miało miejsce w korytarzu przy Bazylice w godzinach od 8.00 do 15.00. Zachęcamy, aby adorować Najświętszy Sakrament. Kościół będzie otwarty od 5.30. Zgodnie z tradycją prosimy też, aby do wieczora powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.
 
10. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się na placu św. Jana z Dukli w sobotę o g. 20.00.  Jest to najważniejsza liturgia w ciągu roku, dlatego bardzo zachęcamy wszystkich do wzięcia w niej udziału. Bardzo prosimy, aby przynieść ze sobą świece. Po zakończonym nabożeństwie kościół zostanie zamknięty do 5.30 następnego dnia.
 
11. Procesja rezurekcyjna odbędzie się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o 6.00. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Edward Białogłowski W tym dniu druga Msza święta będzie sprawowana o 8.00, a nie o 7.30. W tym dniu gościć też będziemy ordynariusza naszej Diecezji ks. bpa Jana. Msza święta pod jego przewodnictwem zostanie odprawiona o g. 12.00.
 
12. Dzisiaj też kończymy akcję „Jałmużna Wielkopostna”. Skarbonki można składać w zakrystii. Zebrane fundusze zostaną wykorzystane na pomoc biednym
 
13. W zeszłym tygodniu „Caritas” naszej parafii wydała paczki żywnościowe ubogim osobom i rodzinom. Łączna waga wszystkich produktów żywnościowych, z których przygotowano paczki wyniosła ponad 1660 kg. W czasie zbiórki żywności w sklepach zebrano 260 kg, w koszu wystawionym w kościele znalazło się ponad 500 kg, a do tego dokupiono jeszcze 600 kg innych produktów żywnościowych i 300 kg chleba. Bardzo serdecznie dziękujemy zespołowi „Caritas” z p. Grażyną Dąbek na czele za ich bezinteresowną służbę i bardzo ciężką pracę dla ubogich. Składamy też podziękowanie Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej za pomoc w zbiórce żywności w sklepie oraz przy rozwożeniu paczek do osób chorych. Niech Dobry Bóg wynagrodzi wszystkim stokrotnie tę piękną służbę dla bliźniego.
 
14. Dziękujemy też wszystkim, którzy wspierają charytatywną działalność naszego Sanktuarium. Msza święta w intencji członków zespołu „Caritas” i wszystkich dobrodziejów zostanie odprawiona w Poniedziałek Wielkanocny o g. 12.00.
 
15. Przy ołtarzu św. Antoniego można jeszcze składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Składamy za nie serdeczne „Bóg zapłać!”.
 
16. W kiosku klasztornym dostępne są baranki cukrowe na wielkanocny stół, prasa katolicka i pamiątki z naszego Sanktuarium.
 
17. Wojewódzki Dom Kultury przy ul. Okrzei 7 zaprasza we środę na 17.00 na przedstawienie, pt. „Pasja”. Przypominamy też, że w kinach można jeszcze oglądać film poświęcony życiu Jezusa, pt. „Syn Boży”.
 
18. Dzisiaj na 17.30 zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.