Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Będzie to czas głębokiego przeżywania Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, a potem obchód Paschy Chrystusa. Prosimy o modlitwę w intencji spowiedników i przystępujących do spowiedzi.
 
2. W dniu dzisiejszym spowiadamy w czasie każdej Mszy świętej. W pozostałe dni Wielkiego Tygodnia spowiedź odbywać się będzie w następujących godzinach:
-   w poniedziałek, wtorek i środę – od 6.00 do 19.00; we wtorek ze względu na spowiedź dekanalną, będzie dostępnych więcej spowiedników;
-   w Wielki Czwartek i Wielki Piątek – od 6.00 do 17.00;
-   w Wielką Sobotę – od 6.00 do 12.00;
-   w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i poniedziałek wielkanocny – nie spowiadamy.
 
3. Osoby niedosłyszące i słabosłyszące mogą prosić o spowiedź w zakrystii po każdej Mszy świętej do środy włącznie. Prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę.
 
4. Przypadająca dnia 25. marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego ze względu na trwający Wielki Tydzień została przeniesiona na 8 kwietnia.
 
5. W tym dniu przypada 374. rocznica uroczystego przekazania Bernardynom kościoła i klasztoru w Rzeszowie. Wieczorna Msza święta będzie sprawowania w intencji zmarłych z rodu Ligęzów – fundatorów Sanktuarium.
 
6. W Wielki Czwartek zapraszamy na drogę krzyżową o 17.00, a po niej – na Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej o 18.00. Rozpoczniemy nią rozpocznie Święte Triduum Paschalne, czyli obchód Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament zostanie umieszczony w Ciemnicy. Adoracja będzie trwała do 22.00.
 
7. W Wielki Piątek adoracja rozpocznie się o 6.00. Na 17.00 zapraszamy na drogę krzyżową, a na 18.00 – na Liturgię Męki Pańskiej, którą ubogacą śpiewy pasyjne w wykonaniu Strzyżowskiego Chóru Kameralnego. W tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim będzie trwała do 22.00. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.
 
8. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie miało miejsce w korytarzu przy Bazylice w godzinach od 8.00 do 15.00. Zachęcamy, aby adorować Najświętszy Sakrament. Kościół będzie otwarty od 5.30. Zgodnie z tradycją prosimy też, aby do wieczora powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.
 
9. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się na placu św. Jana z Dukli w sobotę o g.  20.00.  Jest to już liturgia Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, dlatego sprawuje się ją po zachodzie słońca. Bardzo prosimy, aby przynieść ze sobą świece. Po zakończonym nabożeństwie kościół zostanie zamknięty do 5.30 następnego dnia.
 
10. Procesja rezurekcyjna odbędzie się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o 6.00. W tym dniu druga Msza święta będzie sprawowana o 8.00, a nie o 7.30.
 
11. Dzisiaj też kończymy akcję „Jałmużna Wielkopostna”. Skarbonki można składać w zakrystii. Zebrane fundusze zostaną wykorzystane na pomoc biednym
 
12. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają charytatywną działalność naszego Sanktuarium. W tym tygodniu Zespół Caritas przygotuje paczki dla ubogich rodzin naszej parafii. Będą one wydawane w Wielką Środę od g. 14.00 do 16.00. W Wielki Czwartek zaś grupa Caritas będzie rozprowadzała „chlebki” na stół wielkanocny. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na dalszą pomoc ubogim. Dzisiaj po każdej Mszy można jeszcze nabywać „paschałki” przygotowane przez „Caritas” naszej Diecezji.
 
13. Przy ołtarzu św. Antoniego można jeszcze składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 
14. W kiosku klasztornym dostępne są baranki cukrowe na wielkanocny stół, prasa katolicka i pamiątki z naszego Sanktuarium.
 
15. Wojewódzki Dom Kultury przy ul. Okrzei 7 zaprasza dzisiaj na 17.00 na Misterium Męki Pańskiej, a kino „Zorza” organizuje we wtorek o 19.40 pokaz filmu „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona.
 
16. Dzisiaj na 17.30 zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.