Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Odpust ku czci M.B. Rzeszowskiej A.D. 2020 - 8 IX
Odpust ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej A.D. 2020 rozpoczął się Nieszporami Maryjnymi w poniedziałek, 7 września. Przewodniczył im dotychczasowy kustosz Sanktuarium, o. Rafał Klimas. Następnego dnia, 8 września, obchodziliśmy Święto Narodzenia N.M.P. Msze św. były sprawowane według porządku niedzielnego. Kazania głosił ks. Jan Szczupak, dziekan dekanatu Rzeszów-Fara, do którego należy Bazylika Wniebowzięcia N.M.P.
Kaznodzieja przypomniał naszych rodaków, którzy za swojego życia mieli szczególną więź z Maryją: kard. Augusta Hlonda, kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, dla którego dewizą posługi Piotrowej były słowa „Totus Tuus” – „Cały Twój”.
Dzień narodzin Najświętszej Maryi Panny jest dniem dziękczynienia i nadziei. Winniśmy Bogu wdzięczność przede wszystkim za Jego wielki dar dla ludzkości w osobie Niewiasty, która stała się Matką Bożą. W polskiej tradycji w tym czasie dziękujemy Bogu za plony, za chleb powszedni, ale jest to też Święto Matki Bożej Siewnej. Rolnicy rzucają w ziemię ziarno z nadzieją, że przyniesie z czasem obfite plony, podobnie jak wielką nadzieją dla świata stało się narodzenie Maryi, bo ono było zapowiedzą narodzin Zbawiciela.
Dziś, w dobie zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa, a zwłaszcza różnorakich zagrożeń duchowych i cywilizacyjnych, trzeba prosić Maryję o nową nadzieją:
Przyjmij, Matko, tę naszą wielką wspólną modlitwę. O zasiew nowy i owocny Cię proszę, o dom dla człowieka naszej epoki, o dom, który przysposabia dzieci całej ziemi do wiecznego domu Ojca, tego domu przygotowanego dla Ciebie i dla mnie w niebie, gdzie czeka na nas Matka, Matka Boga człowieka i nasza Matka. Amen.
Autor:KPK / 2020-09-09
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.