Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Odpust ku czci M.B. Rzeszowskiej A.D. 2020 - 9 IX
9 września 2020 r. był dniem pielgrzymki szkół podstawowych do Matki Bożej Rzeszowskiej. O godz. 12.00 została odprawiona Msza św. w ich intencji. W Eucharystii, ze względu na panującą epidemię uczestniczyli jedynie uczniowie szkoły podstawowej sióstr prezentek.
Wieczorem do Matki Bożej przybyły koła Żywego Różańca. Msze św. sprawował bp Kazimierz Górny. W wygłoszonym kazaniu przypomniał, że pierwsze kościoły w Polsce były dedykowane Maryi. Pieśń „Bogarodzica” była naszym hymnem narodowym. Najświętsza Maryja Panna niejednokrotnie interweniowała w obronie Polski. Szczególnym tego znakiem była obrona Jasnej Góry w 1655 r. 
Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej obchodzimy w dniu wspomnienia Imienia Maryi. Zostało ono ustanowione jako dziękczynienie za Wiktorię Wiedeńską w 1683 r. Wojska króla Jana III Sobieskiego były wspierane modlitwą różańcową w całej Europie, a zwłaszcza w Polsce. Pamięć o dziejach jest sprawą ważną. W Apelu Jasnogórskim śpiewamy: „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. 
Najważniejsza tegoroczna rocznica, to setna rocznica cudu nad Wisłą. W kronikach zapisane, że Maryja ukazała się na nad Polską w nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 r. Mówili o tym najwięcej żołnierze sowieccy, którzy dostali się do niewoli. Warto pamiętać o tym wydarzeniu ważnym dla Polski i Europy. Nie doszłoby wówczas do zwycięstwa, gdyby nie pomoc Matki Bożej.
Widzimy szerzącą się falę sekularyzacji oraz inwazję zgubnych ideologii. Wobec tych zagrożeń prosimy Maryję o pomoc, abyśmy nie ulegli fali nienawiści, abyśmy uprosili nawrócenie tych, którzy głoszą cywilizację śmierci, którzy profanują nasze świątynie i święte znaki. Powierzamy jej młodzież, aby nie ulegała deprawacji oraz rodziny, by panował w nich wzajemny szacunek, troska o ubogich i chorych, życzliwość dla starszych. Wobec różnych współczesnych zagrożeń różaniec jest najlepszym orężem prowadzącym do zwycięstwa.
Kolejny dzień odpustu ku czci Matki Bożej Rzeszowskie został zakończony śpiewem Apelu Maryjnego i zasłonięciem cudownej figury.
Autor:KPK / 2020-09-10
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.