Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Oświadczenie w sprawie pomnika
Rzeszów, 25.08.2012
we wspomnienie św. Ludwika IX, króla
 
 
 

OŚWIADCZENIE

 
         W związku z nieprawdziwymi informacjami, które w ostatnich dniach pojawiły się na łamach niektórych lokalnych gazet, stacji radiowych, telewizji i mediów elektronicznych, informujemy, że Klasztor OO. Bernardynów w Rzeszowie nie zwracał się do władz miasta z prośbą o przejęcie pomnika, który od 2006 roku wraz z działką, na której stoi, jest naszą własnością.
          Niektóre media powtarzają też nieprawdziwe, bo pozbawione kontekstu historycznego, informacje na temat przekazania klasztorowi działki, na której obecnie budowane są „bernardyńskie ogrody”. Według dziennikarzy miasto Rzeszów sprzedało ten teren klasztorowi za bezcen. Nikt jednak nie informuje o tym, że w 1966 roku władze ludowe zabrały 23 hektary terenu, który przylegał do klasztoru i kościoła i był jego własnością. W zamian za to Skarb Państwa przekazał 14 ha ziemi ornej, łąk i nieużytków pod Łańcutem. W 2006 roku klasztor odkupił za 1 % wartości część swojej własności, która od wieków należała do klasztoru. Na tym terenie znajduje się także pomnik.
         
 
 

Kustosz Sanktuarium
Gwardian Klasztoru

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.