Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, obchodzony 1 marca, stał się okazją do złożenia Bogu podziękowań za wolną Ojczyznę i za wszystkich, którzy mimo represji nie wahali się poświęcić swojego życia, aby bronić Polski w okresie okupacji sowieckiej. To jednocześnie okazja do złożenia hołdu bohaterskim żołnierzom, przez wiele lat zapomnianym.
Tego dnia w Bazylice rzeszowskiej została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji śp. członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (zamówiona przez Komitet Budowy Pomnika ppłk Łukasza Cieplińskiego). Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. infułat Józef Sondej. Wśród odprawiających Mszę świętą byli między innymi ks. prałat Władysław Jagustyn, oraz ks. Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej Caritas. Przybyła również młodzież z pocztami sztandarowymi.
W homilii, ks. infułat przypominając fakty historyczne związane z walką o niepodległość Polski, mówił, że naród polski nigdy nie zrezygnował ze swojej niepodległości. Wiele miejsca kaznodzieja poświęcił znaczeniu Armii Krajowej oraz sytuacji jej członków po rozwiązaniu ugrupowania. Wskazywał na poświęcenie z jakim o niepodległą Polskę walczyli członkowie organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Poddawani nieludzkim torturom, nie wyparli się Ojczyzny ani wiary.
Ubolewał nad tym, że w dzisiejszych czasach niewiele mówi się o największych polskich bohaterach, a rządzący naszym państwem zapominają często o narodowych tradycjach.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 roku w wiezieniu na Rakowieckiej w Warszawie ponieśli śmierć między innymi: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz i kpt. Franciszek Błażej. Święto zostało ustanowione w 2011 roku specjalną ustawą podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, jako święto państwowe. Projekt ustawy złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.