Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Podwójne relikwie

W dzisiejszym numerze "Naszego Dziennika" ukazał się artykuł na temat relikwii bł. Jana Pawła II przechowywanych w naszej Bazylice. Autorem tekstu jest Małgorzata Pabis. Oto artykuł: 
"Ojciec Wiktor Tokarski OFM, kustosz sanktuarium Matki Bożej w Rzeszowie, wyznaje, że bł. Ojciec Święty Jan Paweł II jest dla niego wzorem wiary i świętości. - Z Papieżem czuję się związany przez Kalwarię Zebrzydowską. Jest to miasto mojego pochodzenia, a dla Jana Pawła II Kalwaria była umiłowanym sanktuarium, do którego pielgrzymował od najmłodszych lat. - podkreśla kapłan.

Jednym z najwcześniejszych wspomnień, które zapisały się w pamięci o. Wiktora, jest wizyta Ojca Świętego w kalwaryjskim sanktuarium w 1979 roku. W 2002 roku, kiedy Papież odprawiał ostatnią w swoim życiu Mszę Świętą na ojczystej ziemi, o. Wiktor był już kapłanem. - Do dzisiaj pamiętam głębokie spojrzenie Papieża, który obok mnie przejeżdżał w samochodzie panoramicznym. Wtedy przez dłuższą chwilę patrzył mi w oczy. W tym spojrzeniu było mnóstwo ojcowskiej miłości i ciepła - mówi.

W 2011 roku, gdy o. Wiktor został przełożonym klasztoru Ojców Bernardynów w Rzeszowie i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, bardzo chciał, aby w tym kościele na stałe były obecne i czczone relikwie bł. Jana Pawła II. Udało się je otrzymać tuż po beatyfikacji, dzięki nieocenionej pomocy mieszkającego w Rzymie o. Azariasza J. Hessa OFM. Są to relikwie zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. Te pierwsze to fragment sutanny zakrwawionej w dniu zamachu, 13 maja 1981 r., drugie - to skrawek sutanny, którą Papież używał na co dzień. Wzruszająca i podniosła uroczystość intronizacji relikwii odbyła się 22 października 2011 roku."

Nasz Dziennik, 19.11.2012

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.