Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Pożegnanie starego i powitanie 2013 roku
Uroczyste Nieszpory Maryjne połączone z nabożeństwem dziękczynno-wynagradzającym oraz wieczorna Msza Święta dziękczynna zakończyły 2012 rok w naszej Bazylice. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Artur Stępień, wikariusz klasztoru.
W czasie nabożeństwa w poczuciu winy, z głębokim żalem przepraszaliśmy Boga za wszystkie grzechy i zaniedbania prosząc Go o przebaczenie, dziękowaliśmy za wszelkie dary otrzymane od Niego w ciągu minionego roku. Stając wobec niewiadomej naszego życia, z wielką wiarą i ufnością w Bożą Opatrzność zwracaliśmy się do Boga prosząc o wysłuchanie zanoszonych próśb zgodnie z Jego świętą wolą, i do Matki Najświętszej, aby nadal otaczała nas swą cudowną opieką i nieustannie wspierała modlitwą. Na zakończenie nabożeństwa zabrzmiało dziękczynne „Te Deum” za wszelkie dobrodziejstwa i łaski otrzymane od Boga.
W homilii o. Artur zaznaczał, że kończący się rok przypominający o kresie ziemskiego życia zawsze jest okazją do zastanowienia się czy dobrze wykorzystaliśmy czas dany nam przez Boga. Czas przemija bardzo szybko, i nigdy nie wraca, dlatego warto jak najczęściej uświadamiać sobie ten fakt i nie marnować chwil ofiarowanych nam przez Pana Boga, gdyż jest to jeden z Jego najcenniejszych darów. Każdorazowo jest to okazja do przemyślenia ile jest w nas dobra, ile zła, a także okazja do uświadomienia sobie jak wiele Bogu zawdzięczamy. Kaznodzieja zachęcał do zastanowienia się nad znaczeniem czasu. – Tyle mamy dobroci i miłości ile jej ofiarujemy innym. W sercu każdego człowieka jest kapliczka żywego Boga, trzeba tylko znaleźć do niej ścieżkę. Czas odmierzany pamięcią o Bogu sprawia, że jako ludzie na wszystkie sprawy potrafimy spojrzeć inaczej. Codzienne zmaganie się z samym sobą, pokonywanie chłodu i obojętności jest możliwe tylko przy pomocy światła Bożej dobroci – podkreślał o. Artur.
Wskazywał, że czas powierzany Bogu, wypełnianie codziennych obowiązków w łączności z Nim czyni życie każdego z nas łatwiejszym, a przede wszystkim nabiera zupełnie innego sensu, znaczenia. O. Artur mówił o obowiązku uświęcania czasu, w organizacji którego zawsze powinien być obecny Bóg. On obdarza nas czasem, dlatego z Nim winniśmy omawiać sposób jego najlepszego wykorzystania.
- W rozpoczętym niedawno Roku Wiary, na przełomie roku kalendarzowego warto zadać sobie pytanie co do tej pory uczyniliśmy, aby zobaczyć pełną prawdę o Bogu, na ile zbliżyliśmy się do Pana przez uświęcanie naszego życia – zaznaczał kaznodzieja.
Z podsumowania minionego roku wynika, że podejmujemy działania zbliżające nas do Boga.
Tradycyjnie Nowy Rok 2013 rozpoczęliśmy Mszą świętą o północy sprawowaną pod przewodnictwem o. Artura. Tego dnia oddawaliśmy cześć Świętej Bożej Rodzicielce Maryi, która wypełniając wolę Boga stała się Matką naszego Pana Jezusa Chrystusa. Uroczystość podkreśla znaczenie Jej Boskiego Macierzyństwa. W homilii o. Artur zwracał się do wiernych, aby naśladując pełne zawierzenie Maryi Bogu, otworzyć się na działanie Ducha Świętego i współpracować z Jego Łaską.
1 stycznia to także Światowy Dzień Pokoju, obchodzony od 1968 roku. Ustanowił go papież Paweł VI listem z 8 grudnia 1967 roku skierowanym do wszystkich ludzi dobrej woli. 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.