Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Rekolekcje wielkopostne A.D. 2013
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej Bazylice prowadzone przez o. Mirosława Bijatę OSPPE, kapłana z Zakonu OO. Paulinów we Wrocławiu, a także rekolekcje dla mężczyzn oraz audycje na antenie katolickiego Radia „Via” (z udziałem słuchaczy), spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wiernych. Uwieńczeniem rekolekcji dla mężczyzn była Męska Droga Krzyżowa zakończona Mszą świętą o północy w Sanktuarium w Borku Starym.
Przez cztery dni kaznodzieja skłaniał do zastanowienia się nad stanem swojej duszy, a następnie starał się doprowadzić do nawrócenia poprzez zmianę myślenia, przemianę serc i zwrócenie się ku Bogu. – Nawrócenie polega przede wszystkim na zmianie sposobu traktowania Pana Boga. Jeśli Go kochamy, dlaczego tak trudno Mu zaufać, powierzyć swoje życie? Ludzie często postrzegają niewłaściwie Boga, nie tak jak pokazuje Go Biblia – podkreślał.
W niedzielę rozpoczynającą spotkania, powołując się na słowa św. Pawła, przypominał o celu ludzkiego życia. Zapewniał, że miłosierny Bóg zawsze przychodzi z pomocą, aby dźwigać nas ze słabości, podnosić z upadków. Nigdy nie potępia człowieka, nie ma grzechu, którego nie mógłby przebaczyć. W sercu każdego z nas wciąż dokonuje nowych rzeczy. O. Mirosław zachęcał, aby codziennie wsłuchiwać się w głos Boga, który tęskni za każdym człowiekiem. Bóg widzi nasze zranienia, nie jest obojętny na cierpienie, a poprzez nawrócenie pragnie zlikwidować źródło ludzkiej niedoli jakim jest grzech. - Czas Wielkiego Postu nie może polegać tylko na wyrzeczeniach, ale przede wszystkim na ciągłej pracy nad sobą, aby w konsekwencji stać się lepszym człowiekiem. Najpierw jednak każdy powinien stanąć w prawdzie przed Jezusem wyznając swoje grzechy. Często widzimy je u innych, nie dostrzegając problemów u siebie. Rekolekcje każdorazowo są okazją do skorzystania z wielkiej łaski Jezusa. Tylko On może dokonać uzdrowienia, ale trzeba zwracać się do Niego z dziecięcą ufnością - przekonywał.
W drugim dniu rekolekcji kaznodzieja wskazywał przede wszystkim na wartość wiary w naszym życiu, podkreślając, że to ona, a nie zdrowie powinna być najważniejsza. Jeśli bowiem Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko znajduje się na swoim miejscu. Mimo modlitw, Jezus nie zawsze uzdrawia z choroby, gdyż najważniejsza jest dla Niego nasza wieczność. Czasem dopuszcza cierpienie, aby najpierw uwolnić człowieka z jakiegoś grzechu, bądź zniewolenia, a w konsekwencji zbliżyć do Boga. Przywołując z Ewangelii postać Marty, skłaniał do refleksji nad życiem, jego sensem, ostatecznym celem, i odpowiedniego wartościowania spraw.
Zachęcał, by nie odsuwać od siebie myśli o śmierci. – Bardzo często śmierć, zwłaszcza bliskiej osoby powoduje, że zatrzymujemy się w naszym codziennym zabieganiu, zastanawiając się nad przemijalnością i kruchością ludzkiego życia. Jest ona niejednokrotnie równoznaczna ze zmartwychwstaniem drugiej osoby, nierzadko po wielu latach oddalenia od Boga – mówił.
Przypominał, że prawdziwa wiara nie polega tylko na wierze w istnienie Boga, ale przede wszystkim nawiązaniu z Nim osobistej więzi, zaufaniu i zawierzeniu Mu swojego życia. On pragnie dobra każdego z nas, i zawsze dodaje sił. Oczekuje tylko naszej miłości i bezgranicznego zaufania, nawet w sytuacji z ludzkiego punktu widzenia bez wyjścia. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Wierzyć to również uznać w swoim życiu, że Jezus jest jego Panem, On nim kieruje.
Wskazał na niebezpieczne i grzeszne zagrożenia duchowe (należy się z nich spowiadać), do których należą m.in. wróżby, przesądy, horoskopy, stawianie kart Tarota (uważane za biblię szatana), joga, poddawanie się zabiegom bioenergoterapii, stosowanie leków homeopatycznych itp. Podważają one prawdę o naszej wierze, będąc przeciw pierwszemu przykazaniu.
W uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, o. Mirosław zwracał uwagę na wartość słowa Bożego w naszym życiu. - Przykładem w kształtowaniu codzienności w oparciu o słowo Boże są Abraham i święty Józef, którzy posłuszni Bogu, nie zawiedli się. Słowo Boże ma moc, ponieważ jest słowem żywym, w którym przebywa sam Bóg. Nasza wiara może narodzić się więc tylko od słuchania Jego słowa – podkreślał.
Zachęcał, aby zamiast sięgać po wątpliwej wartości czasopisma czy oglądać „życiowe” seriale (często demoralizujące), poświęcić czas na czytanie Biblii. Porównując Ją do miłosnych listów kierowanych do każdego człowieka, zapewniał, że może nie od razu, ale na pewno przyniesie owoc w odpowiednim czasie. Wsłuchiwanie się w słowo Boga, a tym samym poznawanie Chrystusa może uporządkować chaos w życiu niejednego z nas, pomoże w uzdrowieniu. Trzeba tylko dać Panu Bogu szansę.
W ostatnim dniu rekolekcji kaznodzieja zwracał uwagę na grzech przeciw drugiemu przykazaniu. Nie zdając sobie najczęściej sprawy, popełniamy go oskarżając Boga o życiowe niepowodzenia, nieszczęścia, czy czyniąc Go niekiedy odpowiedzialnym za własny grzech. - Nawet jeśli wszystko w naszym życiu dobrze się układa, nie możemy uwierzyć w szczęście. Czy nie jest to brak zaufania do Pana Boga? Grzech przeciw drugiemu przykazaniu, który podsuwa nam zły duch jest grzechem bardzo subtelnym. Szatan ukazuje nam Pana Boga jako Tego, który myli się i chce nas skrzywdzić.  – ostrzegał.
Prosił, aby spojrzeć na Boga jako dobrego, kochającego Ojca, wyprowadzającego z nieszczęść, stanowiącego dla każdego oparcie, i nie bać się powierzyć Mu swojego życia. On bowiem nigdy człowieka nie zawiedzie. Zachęcał, aby brać wzór z Maryi, która mając wiele powodów do narzekania, nigdy nie wypowiedziała złego słowa.

Oprócz rekolekcji dla dorosłych, w Wielkim Poście w naszym kościele odbyły się też rekolekcje dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 prowadzone przez Stwarzyszenie Pomocy "Arka Noego", rekolekcje dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół im. UNICEF, w czasie których konferencje głosił o. Dobromił Maria Godzik OFM z Dukli oraz rekolekcje dla młodzieży z Zespołu Szkół im. A. Towarnickiego, które prowadził br. dk. Amos Smolarek OFM.

Zapraszamy do wysłuchania konferencji z "2. Męskich Rekolekcji u Bernardynów", które można znaleźć na portalu www.żywawiara.pl
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.