Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Rekoronacja Pani Rzeszowa
Dzień 12 września na zawsze zapisze się na kartach historii naszego Sanktuarium. Po długich przygotowaniach duchowych i materialnych w tym dniu miała miejsce uroczysta Msza dziękczynna za 500 lat szczególnej obecności Matki Bożej w Rzeszowie połączona z nałożeniem jubileuszowych koron na skronie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Wydarzenie to w wielu aspektach nawiązywało do pierwszej koronacji sprzed 250 lat. Tamte korony zostały poświęcone przez papieża Benedykta XIV i nałożone przez arcybiskupa lwowskiego Wacława Sierakowskiego. Obecne korony, wykonane z darów złożonych przez pielgrzymów, zostały poświęcone przez papieża Franciszka w poniedziałkowy poranek, po celebrowanej przez Niego Mszy Świętej w Domu św. Marty. 
Od wczesnych godzin rannych cudowna figura była wystawiona w feretronie koronacyjnym w cudownej kaplicy. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych skorzystało z okazji bliskiego spotkania z Matką Bożą w ciągu całego dnia aż do późnych godzin nocnych. O 17.00 figurę Pani Rzeszowa procesyjnie wyniesiono do ołtarza polowego w "Ogrodach Bernardyńskich". W obecności biskupów, kapłanów diecezjalnych i zakonnych procesji przewodniczył kustosz sanktuarium, o. Wiktor Tokarski OFM. Po dotarciu do ołtarza polowego i ustawieniu przy nim figury rozpoczął się program słowno-muzyczny przygotowujący do uroczystej Mszy świętej. Teksty dotyczące sanktuarium czytał aktor Jan Niemaszek, a pieśni maryjne wykonywał Strzyżowski Chór Kameralny pod dyrekcją prof. Grzegorza Oliwy. Mszy Świetej w koncelebrze 6 biskupów i około 160 kapłanów przewodniczył arcybiskup Lwowa, Mieczysław Mokrzycki. On również dokonał uroczystego umieszczenia koron na skroniach Pana Jezusa i Matki Bożej. Kazanie okolicznościowe wygłosił bp Ignacy Dec. Dary dla Matki Bożej złożyli: Poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Szlachta wraz z klubem radnych Prawa i Sprawiedliwości Miasta Rzeszowa, Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska (dar przyniosła Wicewojewoda Alicja Wosik), Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wraz Wice Marszałkiem Janem Burkiem i członkiem zarządu Bogdanem Romaniukiem, Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Prezydent Miasta Tadeusz Ferenc, Radny osiedla Rzeszów Staromieście Mariusz Olechowski, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Matki Bożej Rzeszowskiej, Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej, Wspólnota Żywego Różańca, Rzeszowskie Porozumienie na Rzecz Trzeźwości, Domowy Kościół oraz przedstawiciele wiernych gromadzących się w Bazylice. Uroczystość była transmitowana przez Katolickie Radio Via oraz Radio Rzeszów oraz rejestrowana przez TVP Ragionalną Rzeszów (http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/jubileusz-bernardynow/12391434). Po zakończonej Eucharystii figurę przeniesiono z powrotem do Bazyliki, gdzie odbył się program artystyczny ku czci Pani Rzeszowa. Był on zorganizowany przez Fundację "Beksińskiego" we współpracy z klasztorem. Na program pod tytułem: "Noc w sanktuarium" złożyły się utwory religijne, głównie maryjne, które stanowiły tło dla modlitwy i adoracji cudownej figury. Wrażeń estetycznych dodawała wyjątkowa iluminacja wnętrza świątyni. W uroczystości rekoronacji wzięło udział kilkanaście tysięcy wiernych. Wypełnili oni szczelnie ogrody, podwórze klasztorne, a także bazylikę.

Ojcowie Bernardyni dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości, a zwłaszcza Urzędowi Miasta Rzeszowa, który wyłożył środki finansowe na opłatę sceny, nagłośnienia i oświetlenia oraz wiernym ze wspólnot działających przy Sanktuarium (Męska Grupa, Odnowa w Duchu Świętym, Franciszkańska Młodzież Oazowa, Ministranci, Caritas, Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej).

Fot.: Wacław Patro.

 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.