Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Śp. O. Jan Kapistran Banach OFM (1931-2009)

Z bólem serc informujemy, że w niedzielę, w Godzinie Miłosierdzia odszedł do Pana nasz Współbrat O. Jan Kapistran Banach OFM.
Ojciec Jan Kapistran urodził się 18 października 1931 r. w Kondratach, małej wsi na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w prowadzonym przez OO. Bernardynów Kolegium Serafickim w Radecznicy. W osiemnastym roku życia wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji OO. Bernardynów. Po sześciu latach formacji początkowej, w 1955 r. złożył uroczystą profesję zakonną, a święcenia kapłańskie przyjął dnia 22 czerwca 1958 r. Po przyjęciu święceń pracował najpierw w Radomiu, a następnie na osiem miesięcy został po raz pierwszy skierowany do Rzeszowa. Potem pracował też w bernardyńskich klasztorach w Radecznicy, Leżajsku, Piotrkowie Trybunalskim, Warszawie i Tarnowie. W latach 1965 – 1972 pełnił urząd gwardiana klasztoru w Skępem.
Ojciec Jan Kapistran ostatnie dwadzieścia lat swojego życia spędził w Rzeszowie, gdzie w prowadzonym przez OO. Bernardynów Sanktuarium Maryjnym pełnił posługę duszpasterską. Tutaj dał się poznać jako gorliwy kaznodzieja i spowiednik. Do ostatnich dni swojego życia wypełniał zlecone mu obowiązki w kościele, odprawiał Mszę świętą i słuchał spowiedzi świętej. W życiu prywatnym Ojca Kapistrana cechowała ogromna wrażliwość serca i umiłowanie wspólnoty zakonnej. W miniony wtorek został przewieziony do szpitala, gdzie po kilku dniach choroby odszedł do Pana.
Pogrzeb śp. o. Jana Kapistrana Banacha zostanie odprawiony w najbliższą środę w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie według następującego porządku:

  • 11.30 - jutrznia za zmarłych
  • 12.00 - uroczysta Eucharystia w intencji zmarłego O. Jana Kapistrana
  • po Mszy świętej przewiezienie ciała zmarłego i pochówek w grobowcu zakonnym OO. Bernardynów na cmentarzu Pobitno.


 

  
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.