Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Święte Triduum Paschalne
Mianem "Świętego Triduum Paschalnego" określamy najważniejsze trzy dni w roku liturgicznym rozpoczynające się Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończące nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W naszej Bazylice ostatnie dni Wielkiego Postu, jak i Triduum Paschalnego były czasem szczególnej modlitwy, uroczystych celebracji liturgicznych oraz intensywnej posługi w konfesjonale.
Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się we czwartek o godzinie 18.00. Przewodniczył jej kustosz sanktuarium o. Rafał Klimas OFM, a kazanie wygłosił o. Ekspedyt Osiadacz OFM z tutejszego klasztoru. Po Mszy Najświętszy Sakrament został przeniesiony do "Ciemnicy", którą w tym roku przygotowano przy ołtarzu Świętego Krzyża na korytarzu przy kościele.
W Wielki Piatek od wczesnych godzin porannych do grona spowiedników posługujacych w naszym kościele dołączył J. E. ks. bp. Kazimierz Górny, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. O godzinie 17.00 została odprawiona Droga Krzyżowa, a po niej sprawowana była Liturgia Męki Pańskiej. Następnie monstrancja z Najświętszym Sakramentem została przeniesiona do Grobu Pana Jezusa przy ołtarzu św. Franciszka z Asyżu. Tam też odmówiono modlitwy przeznaczone na pierwszy dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego.
Adoracja w Bożym Grobie w Wielką Sobotę zainaugurowana została o godzinie 6.00, zaś od 9.00 do 15.00 święcone były pokarmy na wielkanocny stół. O 18.00 na placu świętego Jana z Dukli przed kościołem o. Rafał Klimas OFM rozpoczął uroczystą Liturgię Wigilii Paschalnej. 
Procesja rezurekcyjna w naszym kościele, jak co roku, miała miejsce w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o 6.00. Przewodniczył jej biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej J. E. ks. Edward Białogłowski

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.