Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Święte Triduum Paschalne
Podobnie jak w latach ubiegłych, obchody Świętego Triduum Paschalnego zgromadziły w naszej Bazylice licznych wiernych, którzy w skupieniu przeżywali Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, trzy najważniejsze dni w życiu duchowym każdego chrześcijanina.
Uroczystości rozpoczęły się w Wielki Czwartek Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, przypominającą o ustanowieniu Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Cała Liturgia tego dnia skoncentrowana jest na Jezusie Chrystusie jako najwyższym kapłanie, który kocha nas wielką Miłością. Podczas wielkoczwartkowej Mszy świętej dziękowaliśmy Bogu za wspomniane Sakramenty i powierzaliśmy Bożej Opatrzności wszystkich kapłanów, których Pan Bóg stawia na naszej drodze. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Wiktor P. Tokarski, kustosz Sanktuarium. Mówiąc o kapłanach jako o zwykłych ludziach, którzy odpowiadając na wezwanie Chrystusa głoszą światu Dobrą Nowinę, ubolewał, że wiele osób ich krzywdzi (wypowiadając często nieprawdziwe opinie, niewłaściwie oceniając czy nawet oskarżając). Zwrócił się z prośbą do wiernych, aby dawali świadectwo pokazujące jak kapłan, którego Pan Bóg postawił na ich drodze wpłynął na dotychczasowe życie. Takie świadectwo ma ogromne znaczenie.
Po zakończeniu Mszy świętej Najświętszy Sakrament przeniesiono do „Ciemnicy”, znajdującej się przy ołtarzu Świętego Krzyża.
W Wielki Piątek, od wczesnych godzin rannych trwała tam adoracja Najświętszego Sakramentu.
O godzinie 17.00 została odprawiona Droga Krzyżowa, po zakończeniu której sprawowana była Liturgia Męki Pańskiej (przewodniczenie: o. Rafał Klimas - proboszcz, kazanie: o. Paweł Furmanik). Następnie Monstrancję z Najświętszym Sakramentem przeniesiono do Grobu Pana Jezusa, gdzie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego rozpoczynającą nowennę przed niedzielą Bożego Miłosierdzia.
Wielka Sobota to dzień ciszy, w którym wierni adorowali Pana Jezusa w grobie i święcili pokarmy na wielkanocny stół. O godzinie 20.00 na placu św. Jana z Dukli o. Wiktor Tokarski zainaugurował uroczystą Liturgię Wigilii Paschalnej. Po poświęceniu ognia wierni z zapalonymi świecami symbolizującymi światło Chrystusa weszli do Bazyliki.
Procesję rezurekcyjną, tradycyjnie mającą miejsce w Sanktuarium Pani Rzeszowa w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 6.00 poprowadził ks. bp Edward Białogłowski, który przewodniczył też porannej Mszy świętej. W Wielkanocny Poniedziałek natomiast uroczystej sumie o godzinie 12.00 przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji.
Dni poprzedzające obchody Świętego Triduum Paschalnego były również czasem intensywnej posługi w konfesjonale. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę w naszej Bazylice Sakramentu Pokuty udzielał między innymi ks. biskup ordynariusz.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.