Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Święte Trzy Dni
Święte Triduum Paschalne w naszej bazylice poprzedziły dni intensywnych przygotowań duchowych. Całodzienne dyżury spowiedników, a także Noc Konfesjonałów z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek dla rzesz ludzi były krokiem w bezpośrednie przygotowanie do Zmartwychwstania Pańskiego.
Msza Wieczerzy Pańskiej celebrowana w Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i związanego z nim kapłaństwa. Wspominamy wówczas Ostatnią Wieczerzę, w której Chrystus przekazał Apostołom słowa konsekracji chleba i wina przez co On sam staje się w nich obecny.
W Wielki Piątek Kościół nie odprawia Mszy Świętej. Jest to dzień, kiedy zabrano Pana (por. Mk 2, 20) dlatego w Liturgii tego dnia wyakcentowany jest Krzyż, który z narzędzia zbrodni, nieoczekiwanie stał się Narzędziem Zbawienia.
Wybuchem radości Zmartwychwstania jest rozbudowana i bogata w znaki liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się ona po zachodzie słońca i jest ukazaniem cudu Wielkiej Nocy, kiedy Jezus złamał potęgę grzechu i śmierci. Celebracji w tym dniu przewodniczył o. Azariasz Hess z Rzymu. W sam dzień Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego modlili się z nami: ks. bp Edward Białogłowski, który przewodniczył procesji rezurekcyjnej i następnie sprawował pierwszą niedzielną Mszę Świętą. Sumie przewodniczył ordynariusz naszej diecezji, ks. bp Jan Wątroba.

Fot.: br. Wawrzyniec Smyrdek, AmSm

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.