Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Świętowanie tajemnicy Narodzenia Pańskiego
Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia w naszej Bazylice wpisały się w Rok Wiary i Wielki Jubileusz 500-lecia Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Tradycyjnie, w Mszy świętej o północy - „Pasterce”, rozpoczynającej Święta Narodzenia Pańskiego, uczestniczyli bardzo licznie wierni. Przy śpiewie kolęd powitaliśmy naszego Pana i Zbawiciela. Podobnie jak minionym roku, figurkę Dzieciątka wniósł uroczyście do świątyni i położył w żłóbku o. Wiktor P. Tokarski, kustosz Sanktuarium. On też przewodniczył uroczystej Eucharystii i wygłosił słowo Boże. W Mszy świętej oprócz OO. Bernardynów mieszkających w rzeszowskim klasztorze uczestniczyli: o. Azariasz Jacek Hess z Rzymu i ks. dr Dariusz Dąbek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W homilii kaznodzieja mówiąc o logice Bożego działania, podkreślał, że jest ono zupełnie inne od ludzkiego sposobu postępowania. Uświadamiał jednocześnie, że ta inność okazuje się bardzo potrzebna w naszym życiu. Przypominając realia, w jakich przyszedł na świat Jezus Chrystus, i próbując odpowiedzieć na pytanie dlaczego Bóg pozwolił, aby Jego umiłowany Syn narodził się w stajni, zaznaczał, że drogi Boga nie są naszymi drogami. – Bóg chciał doświadczyć skrajnego ubóstwa, aby ci, którzy są ubogimi tego świata nie bali się do Niego zwrócić. On chciał doświadczyć odrzucenia przez tych, którzy mogli przyjąć Jego Matkę do swojego domu, by móc rozumieć osoby, które czują się niepotrzebne i niekochane. Bóg pragnął doświadczyć niezwykle trudnych przeżyć, aby nikt z nas kiedy zagubi się na życiowych drogach nie bał się stanąć przed Nim w całej prawdzie – mówił o. Wiktor.
Kończąc, życzył zgromadzonym, aby w Święta Narodzenia Pańskiego, które wymykają się ludzkiej logice i naszym schematom działania, nie szukać Boga po ludzku, gdyż nie znajdzie się Go w ludzkich schematach, ale porzucając lęki i obawy zaprosić Pana do swojego serca, nawet kiedy jest splamione grzechem.

Przed rozpoczęciem „Pasterki” nastąpiło uroczyste odsłonięcie szopki wzbogaconej o ruchomą figurkę kobiety przy studni (pochodzącą z Włoch), i prezentacja nowej panoramy, którą wykonał krakowski artysta malarz Paweł Kołodziejski. Malowidło pełne życia, radości, przedstawiające m. in. ojca naszej wiary Abrahama, grupę franciszkanów, a wśród nich św. Franciszka, św. Klarę, i pierwszych Braci Mniejszych, oraz związane z nimi miejsca - Greccio, Porcjunkulę, a także wątki regionalne - cerkiew w Bieszczadach i rzeszowskie zabytki - Bazylikę OO. Bernardynów, kościół farny i ratusz, wskazuje, że prawda o Bożym Narodzeniu dociera ze Starego Testamentu do czasów współczesnych również na podkarpacką ziemię.
W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia Mszy świętej o godzinie 7.30 przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski, który wygłosił też homilię, natomiast w uroczystość świętego Szczepana wieczorna Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Górnego.
W homilii ksiądz biskup Edward przywołując słowa papieża Benedykta XVI zwracał się do wiernych, aby w Roku Wiary zaprosili Jezusa do swojego życia. Przypominał, że Chrystusowi zależy na każdym człowieku. Zachęcał do ufności Bogu, który nigdy nie pozostawia człowieka samemu sobie, i zawsze pomaga mu wyjść z życiowych zakrętów. Święta Bożego Narodzenia każdorazowo są okazją do wypraszania u Jezusa przepełnionego troską o każdego z nas błogosławieństwa w codziennym zmaganiu się z życiowymi problemami. Skłaniał do udzielenia odpowiedzi na pytanie czy szukanie Chrystusa ma miejsce na co dzień w naszym życiu. Wiele miejsca poświęcił również znaczeniu rodziny chrześcijańskiej. 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.