Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej

Rok 2009 jest czasem ważnych jubileuszy i rocznic w naszym Sanktuarium. Obchodzimy w nim 800-lecie istnienia Zakonu Braci Mniejszych, do którego należy prowincja OO. Bernardynów, 380-lecie pracy Ojców w rzeszowskim Sanktuarium, 10. rocznicę zatwierdzenia dla Maryi tytułu Pani Rzeszowa, a także 1. rocznicę ustanowienia liturgicznej uroczystości Matki Bożej Rzeszowskiej i podniesienia tutejszego kościoła do rangi Bazyliki Mniejszej. Główne obchody jubileuszowo-rocznicowe zaplanowano na czas od 7 do 12 września. 

Od kilku dni spotykaliśmy się wieczorem w Bazylice, aby wspólnie rozważać temat tegorocznych obchodów odpustowych: "Rodzina w służbie życiu i Kościołowi". Głównym kaznodzieją był o. Egidiusz Włodarczyk OFM, a prowadzącym konferencje multimedialne - ks. dr Przemysław Drąg.

Ostatnim, najbardziej uroczystym dniem obchodów była uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej, która wypadła w sobotę. Wieczorną Mszę świętą pontyfikalną sprawowano przy ołtarzu polowym obok Bazyliki. Przewodniczył jej ordynariusz Diecezji Odesko-Symferopolskiej na Ukrainie J. E. ks. bp Bronisław Bernacki, w towarzystwie J. E. ks. bp Kazimierza Górnego, ks. infułata Stanisława Maca, o. prowincjała Czesława Gnieckiego i licznych kapłanów diecezjalnych i zakonnych. 

We Mszy świętej oprócz licznych wiernych z Rzeszowa i okolic uczestniczyły kompanie reprezentacyjne Wojska Polskiego, Policji, Służb Więziennych i Strzelców, a także poczty sztandarowe szkół, parafii, stowarzyszeń i organizacji kościelnych. 

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.