Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej - 12 IX 2020 r.
12 września obchodziliśmy jak co roku Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej. Msze św. sprawowane były według porządku niedzielnego. W Bazylice kazania głosił ks. Paweł Koleśnikowicz. W wygłoszonym słowie przytoczył cytat z filmu „Gladiator”: „To, co czynimy za życia, odbija się echem w wieczności”. Tak rzeczywiście będzie, jeżeli tak ja Maryja w duchu wiary przyjmiemy słowo Boże.
Główna Msza św. została odprawiona w Ogrodach Bernardyńskich o godz. 18.00. Przewodniczył jej bp Krzysztof Chudzio z diecezji przemyskiej. W koncelebrze uczestniczyli bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz kapłani diecezjalni i zakonni.
Kazanie wygłosił bp Krzysztof Chudzio. Swoje rozważania zaczął od stwierdzenia, że figura Matki Bożej Rzeszowskiej jest szczególnie czytelnym znakiem, że tu Maryja postanowiła wysłuchiwać swoje dzieci. Tę bliskość możemy odczuwać patrząc na dłoń Dziecięcia Bożego, które w geście błogosławieństwa przekonuje nas o wielkiej miłości Boga do człowieka. To błogosławieństwo przekazuje boską moc. Berło w dłoni Maryi i jabłko w dłoni Jezusa przekonują nas o panowaniu Boga w świecie. Dokonał tu wielu cudów uzdrowienia fizycznego, ale przede wszystkim przemiany wewnętrznej. Pani Rzeszowska wysłuchuje wszystkich. Maryja z ustanowienia jej Syna jest naszą Matką, ale przez wybór jej na Patronkę miasta uświadamiamy sobie jej opiekuńczą obecność. Maryja od ponad 500 lat nie wycofuje się ze swoich obietnic. Jej patronat napełnia nas ufnością, ale i zobowiązuje. Od Niej uczymy się, jak służyć ludziom przez pokorę i uczciwość. Chrześcijańskie powołanie winniśmy realizować wrażliwością na biednych, dobrocią dla bliźnich, sumiennością w pracy, walką z niesprawiedliwością i obroną pokrzywdzonych.
Te zobowiązania jesteśmy w stanie spełnić, o ile zostaniemy przemienieni przez Boga i Jemu uwierzymy. Maryja jest przykładem osoby, która bez dowodu uwierzyła Bogu. Przede wszystkim całym sercem przyjęła słowo zawarte w Piśmie św. ze względu na tego, który je wypowiada. Wierzę, ponieważ Bóg mi to zakomunikował. W ten sposób wiara będzie wolna od lęku.
Dziś jest rzeczą szczególnie ważną, by tę wiarę pielęgnować w rodzinach. Współczesne media narzucają nam narrację życia rodzinnego daleką od Bożej wizji. Takie propozycje zwodzą wielu ludzi. Św. Paweł ostrzega w jednym ze swoich listów, że żyjący według sposób niezgodny z Bożym planem nie odziedziczą królestwa Bożego. Niestety, także chrześcijanie popierają ten styl życia. Smutną jest to, że nie byliśmy w stanie pokazać im Bożej wizji człowieka i rodziny jako pięknej, szczęśliwej i radosnej, także tej wizji dotyczącej miłości, która zawsze jest ofiarowaniem siebie.
Wobec wielorakich zagrożeń przede wszystkim małżonkowie powinni pamiętać o łasce przyjętego sakramentu, z którym związana jest Boże obietnica niezawodnej pomocy. Łaskę Bożą winniśmy przyjmować w duchu wiary podobnie do Maryi, która przyjmuje Boże słowo ze względu na autorytet mówiącego Boga.
Zgodni z tradycją przedstawiciele władz Rzeszowa złożyli podczas Mszy św. dary, m.in.: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa i Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. Członkowie Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości przekazali księgę z 670 rocznymi deklaracjami abstynencji.
Po komunii św. o. Rafał Klimas, dotychczasowy kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej podziękował wszystkim za piętnastoletnią współpracę. Decyzja władz zakonnych został przeniesiony do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego następcą jest o. Bolesław Opaliński.
Na zakończenie Eucharystii bp Krzysztof  Chudzio odczytał akt zawierzenia rodzin Matce Bożej Rzeszowskiej. Po Mszy św. odbył się koncert orkiestry wojskowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz zespołu wokalnego Unanime.
Autor:KPK / 2020-09-13

 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.