Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość Narodzenia NMP. 23 Niedziela Zwykła
1. Wczoraj rozpoczęliśmy główne obchody Wielkiego Jubileuszu 500-lecia naszego Sanktuarium. Dzisiaj przypada 250 rocznica pierwszej koronacji figury Matki Najświętszej, która odbyła się w 1763 r. Z tej okazji Mszy świętej o 12.00 będzie przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup naszej diecezji.
 
2. Jutro przeżywać będziemy Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja. Rozpoczęcie spotkania i transmisji na antenach Radia Maryja i TV Trwam o g. 18.00. Mszy świętej o 18.45 przewodniczyć będzie i kazanie wygłosi ojciec prowincjał Jarosław Kania. Po Mszy zapraszamy na różaniec i apel maryjny. Zakończenie spotkania w Bazylice o 21.00, natomiast o 21.40 rozpoczną się „Rozmowy niedokończone” poświęcone naszemu sanktuarium (transmisja wyłącznie na antenie Radia Maryja). Zachęcamy do słuchania i dzwonienia do studia radiowego.
 
3. Kazania jubileuszowe do czwartku włącznie będą głoszone na wszystkich Mszach świętych. Naszym kaznodzieją jest o. Nikodem Sobczyński, gwardian z Żurawiczek k. Przeworska.
 
4. We wtorek o 18.00 – różaniec, a potem o 18.30 Msza święta pod przewodnictwem bp Jana Wątroby, ordynariusza naszej Diecezji.
 
5. We środę o 18.00 – nowenna do Matki Bożej, a po niej uroczysta Msza święta z kazaniem pod przewodnictwem naszego współbrata w Zakonie o. bpa Damiana Muskusa z Krakowa.
 
6. We czwartek przypada uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej. Msze święte – jak w niedzielę, z tym, że nie będzie Mszy o g. 16.30. O 17.00 z Bazyliki zostanie procesyjnie wyniesiona cudowna figura Matki Bożej. Po dojściu do ołtarza polowego w „Ogrodach Bernardyńskich” będzie miało miejsce czuwanie modlitewne. O 18.00 rozpocznie się suma pontyfikalna pod przewodnictwem ks. abp Mieczysława Mokrzyckiego ze Lwowa z nałożeniem koron jubileuszowych. Po Mszy udamy się procesyjnie do Bazyliki, aby czuwać razem z Maryją. Około 20.00 w kościele rozpocznie się „Noc w sanktuarium”. Będzie to okazja do wysłuchania pieśni maryjnych w wykonaniu artystów podkarpackich oraz modlitwy przed cudowną figurą. Zakończenie czuwania o g. 24.00. W tym dniu Bazylika zostanie też oświetlona specjalnym światłem.
 
7. Bardzo prosimy, aby na czas uroczystości jubileuszowych udekorować domy wizerunkami Matki Bożej Rzeszowskiej, flagami i kwiatami.
 
8. Składamy bardzo serdeczne podziękowania wszystkim, którzy składają ofiary na organizację uroczystości. Jesteśmy też wdzięczny za wszelką pomoc, której doświadczamy od Was, a także za modlitwę.
 
9. Zachęcamy do odwiedzania wystaw związanych z obchodzonym przez nas jubileuszem. W Bibliotece Wojewódzkiej naprzeciwko klasztoru zorganizowano wystawę ze zbiorów Marka Czarnoty, pt. „Moje Matki Boskie Rzeszowskie”. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor wystawa jest czynna dzisiaj w godzinach od 8.00 do 20.00. Potem będzie ją można oglądać tylko w dni powszednie.
 
10. W piątek została także otwarta wystawa, pt. „Bernardyni – zgodnie z regułą” w Muzeum Etnograficznym przy rzeszowskim rynku. Można ją oglądać w dni powszednie (oprócz poniedziałku) od 9.00 do 15.00 (a w piątki do 17.00) oraz w niedzielę od 10.00 do 16.00. Zachęcamy do odwiedzenia muzeum, w którym pokazano życie zakonne w klasztorze bernardyńskim przed wiekami. Wiele eksponatów wystawionych w muzeum pochodzi ze skarbca naszego klasztoru.
 
11. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia akcji „Powrót do szkoły”. „Caritas” działająca przy naszym klasztorze udzieliła pomocy 82 rodzinom przekazując im 2880 artykułów szkolnych na łączną kwotę 4500 złotych. Dziękujemy także wolontariuszom „Caritas” za ich ofiarną posługę na rzecz ubogich.
 
12. W najbliższą sobotę o g. 10.00 w „Ogrodach Bernardyńskich” rozpocznie się miejska gra rodzinna, pt. „Bernardyńskim tropem przez wieki” zorganizowana przez 51 Drużynę Harcerską Żuawi oraz Stowarzyszenie Instytut Tradycji we współpracy z naszym klasztorem. Gra będzie okazją do rodzinnego spędzenia czasu i poznania historii bernardynów i naszego sanktuarium. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, a zwłaszcza młodzież i rodziny z dziećmi. Zakończenie gry – Mszą świętą o 16.30 w Bazylice.
 
13. W dniach 14 i 15 września odbędzie się XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Przyłączając się do apelu ks. bpa Ryczana, krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy zachęcamy do udziału w tym spotkaniu.
 
14. Dzisiaj zapraszamy jeszcze na g. 18.00 na nieszpory oraz na różaniec i apel maryjnyw cudownej kaplicy o 20.30.
 
15. Na koniec pragniemy podzielić się radosną informacją. Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy wiadomość ze Stolicy Apostolskiej, że w poniedziałek rano Ojciec święty Franciszek pragnie poświęcić nowe korony dla Matki Bożej Rzeszowskiej. Dzisiaj w nocy Ojciec Kustosz wraz z osobą towarzyszącą wyruszył samochodem do Rzymu na spotkanie z papieżem. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji szczęśliwej podróży do Rzymu i powrotu do Rzeszowa. Powierzmy tę podróż opiece Matki Bożej Rzeszowskiej Pod Twoją obronę…
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.