Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość św. Antoniego z Padwy
Tradycyjnie, w uroczystość świętego Antoniego z Padwy, nasza Bazylika wypełniła się licznie wiernymi, także spoza parafii. 13 czerwca w Sanktuarium Pani Rzeszowa przeżywamy odpust ku czci tego wielkiego kaznodziei XIII w. Jest on dla wielu z nas umiłowanym świętym, którego wstawiennictwa bardzo często wzywamy w trudnych życiowych sprawach. Mimo upływu czasu pamięć o nim pozostaje wciąż żywa. W tutejszym kościele jest szczególnie czczony – w każdy wtorek po Mszy świętej o godzinie 9.00 wierni gromadzą się na nabożeństwie ku czci świętego Antoniego, połączonym z odczytaniem indywidualnych próśb i podziękowań, oraz ucałowaniem relikwii.
Środowa uroczystość stała się okazją do podziękowań za świętość jego życia, i posłannictwo.
Tego dnia kazania podczas wszystkich Mszy świętych głosił o. Roman Bakalarz OP, przeor klasztoru w Borku Starym.
Podkreślał, że święty Antoni nie tylko z wielkim entuzjazmem i bezkompromisowością wobec zła, grzechu głosił światu Ewangelię, ale swoim życiem dawał świadectwo miłości Boga i człowieka. Pragnął dotrzeć z nadzieją i pokojem wypływającym z Dobrej Nowiny do wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie czy wykształcenie. Czas, w którym działał, przypomina pod wieloma względami czasy obecne – obok rozwoju nauki, przemysłu, techniki, ma miejsce oddalenie od Boga. Wielu katolików żyje tak jak gdyby Boga nie było, inni tylko deklarują swoją wiarę, podczas gdy ich życie nie ma z nią nic wspólnego. Są również osoby, które publicznie lekceważą Boga i Jego słowo.
Zwracał się do wiernych z prośbą, aby byli świadkami wiary, potwierdzając swoim życiem wypowiadane słowa. Zachęcał, by nie tylko wzywać orędownictwa świętego Antoniego Padewskiego, ale czerpiąc z jego spuścizny, wnosić wiele do swojej codzienności.
Po każdej Mszy świętej miał miejsce obrzęd poświęcenia lilii, oraz indywidualne błogosławieństwo dzieci.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.