Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość świętego Franciszka z Asyżu

W tym roku Zakon Braci Mniejszych popularnie zwany Zakonem Franciszkańskim, do którego należy prowincja OO. Bernardynów, obchodzi 800 lat swojego istnienia. W 1209 roku założyciel zakonu - św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie Reguły Zakonnej, co oznaczało prawne zatwierdzenie nowo powstałego zakonu. Pierwszym duchowym synem świętego Franciszka, który przybył do Rzeszowa był - jak notują kroniki - o. Florian Piątkowic. Bernardyn ten został skierowany do opieki nad miejscem objawień Matki Bożej w Rzeszowie w 1625 roku. Cztery lata później do nowo wybudowanego kościoła i klasztoru zostali zaproszeni kolejni bracia, którzy prowadzą swoje życie i apostolstwo zgodnie z regułą zostawioną im przez Biedaczynę z Asyżu. Ich posługa na tym miejscu trwa już 380 lat. 

W wigilijny wieczór przypadającej jutro uroczystości św. Franciszka z Asyżu w godzinach wieczornych była sprawowana Msza święta pod przewodnictwem J. E. ks. bpa Edwarda Białogłowskiego w asyście diecezjalnych i zakonnych kapłanów z Rzeszowa. W homilii ksiądz biskup podkreślał rolę świętego Franciszka w historii Kościoła powszechnego, a także zadania, jakie stoją przed naśladowcami Poverella żyjącymi w naszych czasach. Po Mszy świętej Ojcowie i Bracia Bernardyni zgromadzili się przy ołtarzu św. Franciszka na tradycyjnym nabożeństwie Transitus upamiętniającym śmierć swojego zakonodawcy. 

  
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.