Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
W dniu imienin u stóp Pani Rzeszowa
W liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza, królewicza, patrona Polski i Litwy, do stóp Pani Rzeszowa przybył J. E. ks. bp Kazimierz Górny. W dzień swoich imienin przewodniczył on Mszy świętej o godzinie 6.00 w Kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej. Ksiądz biskup zawsze kiedy tylko może uczestniczy w nabożeństwach w naszej Bazylice. Modląc się przed Cudowną Figurą Matki Najświętszej, każdorazowo powierza Jej opiece i wstawiennictwu całą diecezję, a szczególnie bliskie są mu sprawy rodziny, młodzieży oraz osób chorych, cierpiących, niepełnosprawnych, samotnych. Podobnie jak licznie nawiedzający to miejsce pielgrzymi, wierzy w  orędownictwo naszej Cudownej Matki.
W niedzielę poprzedzającą święto św. Kazimierza, królewicza znanego z dobroczynności, w całej diecezji tradycyjnie zorganizowano „Kaziuki”. Przed kościołami, także przed naszą Bazyliką, młodzież rozprowadzała piernikowe serca. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie polskiej młodzieży zza wschodniej granicy studiującej na Uniwersytecie Rzeszowskim, m.in. z Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu i Gruzji.
„Kaziuki” organizowano w Wilnie od 1636 roku, i rozpoczynały się zawsze 4 marca, w dniu św. Kazimierza. W przeszłości ich obchodom towarzyszyły pochody i jarmarki wraz z orszakiem przebierańców, handlarzy, kuglarzy. Na kaziukowym jarmarku można było kupić prawie wszystko, ale od wielu lat do czasów dzisiejszych króluje na nim wileńska palma. Wyplatana przez miejscowe kobiety symbolizuje palmy, którymi według Biblii miał być witany wjeżdżający do Jerozolimy Jezus Chrystus. 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.