Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wielki Jubileusz 500-lecia Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej rozpoczęty
Ojcowie Bernardyni zainaugurowali jubileusz (związany z 500. rocznicą objawienia Maryi w Rzeszowie) 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Uroczystą Mszę świętą o godzinie 12.00 sprawowaną pod przewodnictwem J. E. ks. bpa Kazimierza Górnego, ordynariusza diecezji, poprzedził koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. W Eucharystii wzięli udział także ks. prof. Jacenty Mastej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie wraz z wychowawcami, profesorami i alumnami, o. Jarosław Kania, Minister Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny OO. Bernardynów, kapłani diecezjalni, osoby konsekrowane, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa podkarpackiego, Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Rzeszowa, służb mundurowych, szkolnictwa wszystkich szczebli i instytucji kultury. Z licznie zgromadzonymi wiernymi dziękowali Pani Rzeszowa za Jej obecność w tym miejscu i liczne łaski jakie od 500 lat wyprasza u swojego umiłowanego Syna. Niezwykłych wydarzeń było i jest nadal bardzo wiele, o czym świadczą obrazy wotywne na ścianach cudownej kaplicy, wota w gablotach podarowane w podzięce za uczynione cuda, oraz świadectwa osób, które doznały łask. Są to nie tylko uzdrowienia z ciężkich chorób, ocalenia z wypadków, ale także łaski nawrócenia (niejednokrotnie po wielu latach oddalenia od Boga), oraz wzmocnienia wiary i nadziei, dodania otuchy. Każdego dnia przed cudowną figurą Madonny z Dzieciątkiem modlą się wierni. Wystarczy krótka chwila w kaplicy, aby doświadczyć opieki Cudownej Pani, i inaczej spojrzeć na życie, trudne sprawy.
Przed rozpoczęciem Eucharystii kustosz Sanktuarium o. Wiktor P. Tokarski przypomniał historię kościoła. Jego początki sięgają 1513 roku, kiedy miało miejsce cudowne objawienie Maryi z Dzieciątkiem. W miejscu, w którym obecnie znajduje się Bazylika OO. Bernardynów mieszkał Jakub Ado, człowiek bardzo pobożny. W dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia `1513 roku, przechadzając się po sadzie zauważył na swojej ulubionej gruszy niezwykłe światło. Przestraszył się, ale szybko strach go opuścił, gdyż usłyszał delikatny głos: „Nie lękaj się Jakubie. Chcę na tym miejscu chwałę Syna mego widzieć i nieść pociechę utrapionym.” Głos usłyszeli również rodzina i sąsiedzi. Kiedy przyszli na miejsce, ujrzeli na gruszy drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem w lewej ręce, a w prawej trzymającej berło królewskie.
Dla figury wybudowano drewnianą kapliczkę, która okazała się jednak za mała, gdyż wiernych oddających hołd Maryi przybywało coraz więcej. Wzniesiono więc większy drewniany kościółek, a następnie w latach 1610-1629 murowany kościół. Jego fundatorem był Mikołaj Spytek Ligęza.
- Od czasu objawienia Maryi, w Rzeszowie i jego okolicach doświadczamy nieustannego orędownictwa Matki Najświętszej i cudów wypraszanych za Jej wstawiennictwem. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do dziękczynienia Bogu za dar opieki Maryi nad naszym miastem i jego mieszkańcami. Niech wspólne świętowanie rozłożone na cały rok wraz z kulminacyjną uroczystością 12 września 2013 roku, kiedy na skronie Matki Najświętszej i Dzieciątka Jezus zostaną nałożone jubileuszowe korony, stanie się dla nas wszystkich czasem zbliżenia się do Boga, pogłębienia wiary i umiłowania Jego Świętej Matki – mówił o. Wiktor.
W homilii ksiądz biskup zaznaczył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest wielkim świętem nadziei. Na szerzenie kultu Niepokalanej ogromny wpływ wywarły objawienia w Lourdes. Przypomniał postać św. Maksymiliana Marii Kolbego, „szaleńca Niepokalanej”, który zachwycił się tajemnicą Niepokalanego Poczęcia i wszystko w życiu czynił z miłości do Matki Bożej. W Niepokalanej widział najdoskonalszy wzór chrześcijańskiego życia, życia całkowicie oddanego Bogu. Kaznodzieja przywołał także osobę bł. Jana Pawła II nieustannie nawołującego, aby nie lękać się być świętymi. To wezwanie jest szczególnie istotne w ustanowionym przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary, który obecnie przeżywamy. Zwracał się do wiernych, aby z zapałem i miłością głosili Dobrą Nowinę całym swoim życiem, a powierzając się całkowicie Matce Najświętszej wzięli Ją za wzór służby Bogu.
Po zakończeniu Mszy świętej ksiądz biskup udzielił papieskiego błogosławieństwa z odpustem zupełnym wszystkim osobom, które brały udział w Eucharystii, przyjęły Komunię świętą i były wolne od jakiegokolwiek grzechu. Odpust zupełny mogli uzyskać również wierni, którzy z przyczyn obiektywnych nie przybyli do Sanktuarium, ale pobożnie uczestniczyli w Mszy świętej za pośrednictwem radia. Wspomniany przywilej otrzymał biskup rzeszowski od Stolicy Apostolskiej.
Południową uroczystość uwieńczyło złożenie kwiatów pod figurą Rzeszowskiej Pani jako wyraz wdzięczności za Jej obecność w tym miejscu i dowód przywiązania do Niej.
O godzinie 17.45 zostały odśpiewane uroczyste nieszpory Maryjne połączone z procesją, a o 20.30 w Cudownej Kaplicy Matki Bożej rozważano tajemnice Różańca Świętego zakończone apelem Maryjnym.

Zdjęcia: Wacław Patro

 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.