Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wielki Piątek
Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy, a także spowiedź w Wielki Piątek rozpoczęły się o g. 6.00. Przez pierwsze trzy godziny do grona szafarzy Sakramentu Pokuty i Pojednania dołączył ks. bp Kazimierz Górny, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Przed Liturgią Męki Pańskiej o godzinie 18. 00 odprawiono ostatnią w tym roku Drogę Krzyżową.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie odprawia się Mszy świętej. Uroczystej Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył o. Rafał Klimas, proboszcz istniejącej przy klasztorze i sanktuarium parafii. Ubogaciły ją pieśni pasyjne w wykonaniu Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod kierownictwem Grzegorza Oliwy. W homilii o. Wiktor P. Tokarski nawiązując do filmu pt. „Pasja” skłaniał zgromadzonych do zastanowienia się nad sensem okrutnej śmierci Chrystusa. – Jezus zgodził się na taką śmierć i cierpienie, aby lepiej zrozumieć nasze życie, być bliżej nas. Patrząc na mękę Chrystusa wielu widzi tylko zewnętrzne jej objawy, a przecież cierpienie Jezusa nie miało wyłącznie wymiaru fizycznego, ale również emocjonalny i duchowy – zaznaczał.
Przedstawiając wybrane fragmenty z męki Chrystusa, wskazywał na podobieństwo do ludzkiego życia, uwypuklając doświadczenia, z którymi się zmagamy. Mówiąc o Drodze Krzyżowej Jezusa, zwracał uwagę, że dziś wiele osób ugina się pod ciężarem swojego życia. - Jezus upada pod ciężarem Krzyża, aby móc doświadczyć tego co przeżywa każdy z nas w chwilach kiedy jest nam ciężko, gdy wydaje się, że już wszystko stracone, i nie można liczyć na żadną pomoc. Jezus współczuje nam, jest blisko i chce nam pomagać – podkreślał o. Wiktor.
Centralnym wydarzeniem piątkowej liturgii była adoracja Krzyża. Wierni mogli adorować Krzyż także bezpośrednio po jej zakończeniu do godziny 22. Po zakończeniu liturgii Monstrancję z Najświętszym Sakramentem przeniesiono do grobu Pana Jezusa, gdzie odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia rozpoczynającą nowennę przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Uwieńczeniem piątkowych uroczystości był występ chóru parafialnego działającego przy tutejszym kościele.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.