Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wierzę w Boga, który zwyciężył śmierć
W piątej katechezie z cyklu „Zrozumieć, aby uwierzyć” ks. Janusz Podlaszczak zaproponował refleksję nad kolejnym tematem dotyczącym prawd wiary, który w obecnym miesiącu brzmi: „Wierzę w Boga, który zwyciężył śmierć”.
Zwracał się do wiernych zgromadzonych w rzeszowskiej Bazylice, aby zastanowili się jak powyższe, wypowiadane bardzo często zdanie funkcjonuje w naszym codziennym życiu.
Przypominając słowa św. Pawła: „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremne byłoby nasze nauczanie, i próżna byłaby nasza wiara”, zachęcał do pogłębiania wiary poprzez m.in. czytanie książek religijnych. Dobrą okazją jest przeżywany obecnie Rok Wiary, ustanowiony przez papieża Benedykta XVI. W parafii Chrystusa Króla (ksiądz Janusz jest jej proboszczem) wprowadza praktykę służącą temu celowi, którą zatytułował: „Lektura tygodnia”. Na najbliższy tydzień wybrał książkę Benedykta XVI „Dlaczego wierzę? Przesłanie pontyfikatu 2005-2013”. Powołując się na słowa autora ze wspomnianej publikacji zapewniał, że Chrystus, który pokonał śmierć i trzeciego dnia zmartwychwstał zawsze jest z każdym człowiekiem, towarzysząc mu we wszystkich wydarzeniach, i podtrzymując zwłaszcza w trudnych chwilach.
Wskazał na ogromną rolę wiary stanowiącej fundament chrześcijaństwa. - Jest ona łaską, darem otrzymanym od Pana Boga, ale jednocześnie wielką tajemnicą. Dla większości osób stanowi coś naturalnego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie, inni otrzymali ją w ramach nadzwyczajnego wydarzenia – podkreślał kaznodzieja.
Mówiąc o ostatnich osobach, przypomniał postać św. Pawła, którego radykalna przemiana dokonała się pod Damaszkiem. Innym świętym, który nagle nawrócił się po wielu latach poszukiwania życiowej mądrości był św. Augustyn. Wspomniał również św. Ignacego Loyolę.
Interesująco opowiadał o swojej drodze wiary. Przyznał, że w jego życiu nie było zdarzenia powodującego życiowy przełom, ale wiarę wyniósł z rodzinnego domu. Zapewniał, że sytuacji, w których następuje radykalna przemiana człowieka było i jest nadal bardzo wiele, wciąż dokonują się w życiu osób świeckich nowe nawrócenia Jezus ma bowiem sposoby, aby ze swoją łaską dotrzeć nawet do najtwardszego ludzkiego serca. Nie każdy chce ją jednak przyjąć.
- O nawróceniu traktuje książka „Warto wierzyć”, której autor pisze o niezwykłym wydarzeniu w życiu swojego ojca, człowieka szlachetnego, ale zamkniętego na Boga. Nigdy nie wypowiadał się na tematy związane z wiarą. Dopiero czytając pamiętniki znalezione po jego śmierci, najbliżsi dowiedzieli się w jaki sposób dokonało się nawrócenie. Autor żałuje tylko, że ojciec nie podzielił się świadectwem odkrycia Zmartwychwstałego Chrystusa w swoim życiu – mówił ksiądz Janusz.
Chcąc ocalić, umacniać i pogłębiać wiarę w Zmartwychwstałego Chrystusa, zachęcał do pielęgnowania zwyczajów i gestów związanych z kulturą chrześcijańską, takich jak chociażby wstąpienie na chwilę modlitwy do kościoła lub uczynienie przynajmniej znaku Krzyża przechodząc obok niego, słowa na powitanie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. To drobiazgi, a jednocześnie prawdziwe skarby pomnażające kapitał wiary w Zmartwychwstałego Jezusa. – W ten sposób człowiek wchodzi w zażyłość z Panem Bogiem, który jest obok każdego z nas. Jego obecność sprawia, że mamy poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych osobistych sytuacjach. Prawda o żywym Bogu jest kluczem do analizy całego naszego życia, i dziejących się wokół niego wydarzeń. Dlatego każdy powinien szukać oparcia w Zmartwychwstałym Chrystusie, i starać się coraz lepiej Go poznawać. On przynosi pokój, miłość, sprawiedliwość, daje siłę, szczególnie gdy dotyka nas choroba, cierpienie, rozpada się małżeństwo czy umiera bliska osoba – podsumował kaznodzieja.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.