Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny upamiętniająca wzięcie Jej do nieba z duszą i ciałem to największe święto Maryjne. Dogmat o Wniebowzięciu NMP został ogłoszony przez papieża Piusa XII w 1950 roku. Jest to także święto patronalne naszej Bazyliki. Tego dnia kościół wypełnił się licznie wiernymi, którzy przybyli do stóp Pani Rzeszowa, aby dziękować Bogu za dar Matki Najświętszej. Od 500 lat, od chwili objawienia się Jej na tym miejscu mnóstwo osób doznaje różnorodnych łask. 15 sierpnia to także kolejna okazja do uzyskania przez wiernych odpustu zupełnego.
Uroczystej sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył Ojciec Prowincjał Jarosław Kania OFM, który też skierował do wiernych słowo Boże. W Eucharystii uczestniczyli m.in. kapłani z dekanatu Rzeszów – Fara na czele z dziekanem ks. dr. Tadeuszem Wyskielem, obecny był również ks. Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej "Caritas". Kazania podczas pozostałych Mszy świętych głosił o. Sławomir Zaporowski OFM z Piotrkowa Trybunalskiego.
Podczas homilii Ojciec Prowincjał dziękując Bogu za dar Maryi i każdej kobiety, zachęcał, aby wszystkie swoje pragnienia Bożej łaski i mocy, Bożego światła, z którymi przychodzimy do rzeszowskiej świątyni, kierować do Pana Boga przez ręce Matki Najświętszej. Ona jest wśród nas, rozumie nasze problemy, nikogo nie pozostawia samemu sobie. Maryja niesie pociechę i niezawodną nadzieję, uświadamiając, że ostateczne słowo należy do Boga. Uczy jak należy w pokorze przyjmować i wypełniać wolę Bożą. Dlatego zwracał się zwłaszcza do kobiet, aby nie rezygnowały z nawiedzania rzeszowskiego Sanktuarium i wpatrywania się w oblicze Pani Rzeszowa, a później naśladowały Jej postawę w codziennym życiu.
O. Sławomir Zaporowski podkreślał, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to okazja do zamanifestowania swojej miłości, przywiązania i całkowitego zawierzenia Maryi. Ona jest pośredniczką wszelkich łask, najtroskliwszą Matką pragnącą dobra każdego dziecka, pomagającą znaleźć  łatwiejszą drogę do swojego Syna Jezusa Chrystusa. Trzeba tylko Jej zaufać.
Po zakończeniu Mszy świętej o godzinie 18.30 miał miejsce koncert modlitewno-refleksyjny Tadeusza Skotnickiego.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.