Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wstań i chodź, Twoja wiara Cię uzdrowiła
„Wstań i chodź, Twoja wiara Cię uzdrowiła” – pod takim hasłem przeżywaliśmy XX Światowy Dzień Chorego w Kościele Katolickim i w naszej Bazylice. Decyzją ks. biskupa ordynariusza Kazimierza Górnego, Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej zostało wybrane na miejsce centralnych diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego. Tego dnia kapłani zgromadzeni u stóp Matki Bożej, Pani Rzeszowa polecali Jej osoby chore, cierpiące, niepełnosprawne, jednocześnie za nie dziękując. Wraz z wiernymi modlili się, aby Matka Najświętsza, Pocieszycielka Strapionych, Wspomożenie Wiernych i Uzdrowienie Chorych była dla wszystkich umocnieniem i pośredniczką łask. Modlitwą objęli również ich opiekunów i pracowników Służby Zdrowia.
Uroczystej Eucharystii o godzinie 9.00 sprawowanej w intencji chorych przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny, który skierował do wiernych Słowo Boże. Mszę Świętą koncelebrowali między innymi: ks. infułat Wiesław Szurek i ks. Stanisław Słowik - dyrektor rzeszowskiej Caritas.
W homilii ksiądz biskup podkreślał, że Światowy Dzień Chorego to dzień wielkiej radości i dziękczynienia, a także okazja do odkrycia na nowo swojej misji w Kościele i świecie, zwłaszcza przez osoby chore i cierpiące oraz ich opiekunów. Dla ludzi niewierzących choroba, cierpienie wydają się absurdem, dla osób wierzących jest to wielka tajemnica. Pismo Święte ukazuje, że cierpienie, choroba są konsekwencją grzechu, a niekiedy próbą wiary.
- Cierpienie przeżywane w łączności z męką Jezusa Chrystusa stanowi wielkie dobro dla każdego człowieka, jego najbliższej rodziny i całego społeczeństwa. Chcąc uczynić ból, chorobę darem, należy brać przykład z błogosławionego Jana Pawła II. Przyjmując z pokorą cierpienie, Ojciec Święty uczynił z niego najpiękniejszy dar dla Pana Boga, zbawczy dar dla całego świata - mówił ordynariusz naszej diecezji.
Zachęcał, aby zaprosić do swojego życia Matkę Najświętszą, która pomoże znosić trudy choroby, cierpienia, i sprawi, że dostrzeżemy ich głęboki sens.
Światowy Dzień Chorego jest także okazją do dziękczynienia wszystkim podejmującym posługę wobec chorych, wśród nich księżom kapelanom. Boże błogosławieństwo i udzielane Sakramenty wzmacniają osoby cierpiące  fizycznie i duchowo.
Na zakończenie sobotniej Eucharystii ksiądz biskup dokonał aktu zawierzenia wszystkich zgromadzonych Matce Bożej. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem zwanym błogosławieństwem lourdzkim, Ojcowie Bernardyni udzielali Sakramentu Namaszczenia Chorych.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.