Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Msza św. jubileuszowa ks. bpa Kazimierza Górnego i księży

  2015-06-12
  W sobotę 12 czerwca J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny wraz z kaplanami ze swojego rocznika u stóp Matki Bożej Rzeszowskiej trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu i odprawli Mszę św. dziękczynną z okazji jubileuszu swoich święceń kapłańskich.
 • Procesja Bożego Ciała i jej zakończnie przy Sanktuarium M.B.Rzeszowskiej (ZDJĘCIA)

  2015-06-04
  Każdego roku w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa wyruszamy z Chrystusem ukrytym pod osłoną Chleba na ulice naszych miast i wsi. W Rzeszowie centralna procesja od wielu lat rozpoczyna się po Mszy Świętej o godzinie 9.00 w kościele farnym. Przewodniczył jej J.E.Ks.Bp Jan Wątroba, był obecny także ks. bp Kazimierz Górny oraz duchowieństwo, osoby konsekrowane i klerycy. Wzięły w niej udział licznie zgromadzone dzieci sypiace kwiaty i dzowniące dzwoneczkami, przedstawiciele władz, służby mundurowe, cechy, reprezentacje szkolne, grupy duszpasterskie i wielu wiernych. Poszczególne ołtarze przygotowywane były przez parafię Świętego Krzyża, wojsko i policję, służbę więzienną i straż.
  Ostatni ołtarz był umiejscowiony przy naszym kościele. Tutaj nastąpiło zakończenie procesji, uroczyste odśpiewanie Te Deum, błogosławieństwo, a także zaproszenie na Festiwal Wiary skierowane przez Ordynariusza Diecezji oraz na wieczorny koncert  Jednego Serca Jednego Ducha, o którym mówił Pan Jan Budziaszek.
 • Symbole Światowych Dni Młodzieży w Sanktuarium Pani Rzeszowa

  2015-06-02
  We wtorek 2 czerwca 2015r.  Symbole Światowych Dni Młodzieży gościły w naszej Bazylice. O godz. 17. 50 miało miejsce wprowadzenie Krzyża i Ikony Matki Bożej do Bazyliki. O godz. 18.00 rozpoczęło się Nabożeństwo Czerwcowe a po nim uroczysta Msza św. pod przewodnictwem O. Kustosza Rafała Klimasa OFM. Okolicznościowe kazanie wygłosił o. Artur Stępień OFM.  Po zakończeniu Mszy św. odbyła się adoracja Krzyża oraz modlitwy przez wstawiennictwo Matki Bożej i o godz. 20.00 nastąpiło pożegnanie Symboli ŚDM.

  Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa Symbole – Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani). W czasie obchodów Światowych Dni Młodzieży są one obecne w miejscu Wydarzeń Centralnych. W okresie przygotowań pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie młodych.
 • Msza św. prymicyjna neoprezbiterów diecezji rzeszowskiej

  2015-05-26
  W sobotę 23 maja diecezja rzeszowska przeżywała radość ze święceń 11 nowych kapłanów. W dniu 26 maja, kiedy przypada Dzień Matki, wszyscy neoprezbiterzy już tradycyjnie odprawili Mszę św. prymicyjną w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Wieczornej Eucharystii przewodniczyl ks. Rafał Janas z parafii św. Krzyża w Rzeszowie. Wszystkich powitał kustosz sanktuarium o. Rafał Klimas OFM a serdeczne życzenia w imieniu Wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej i pozostałych grup duszpasterskich złożyła Pani Grażyna Dąbek. Po zakończeniu Mszy św. neoprezbiterzy udzielili indywidualnego błogosławieństwa kapłanom i wszystkim wiernym. Na zakończenie zawierzyli swoje kapłaństwo Pani Rzeszowa, Najwspanialszej Matce.
 • Służba zdrowia u Matki Bożej

  2015-05-26
  Dzisiaj podczas Mszy św. o godzinie 10.00 modlili się pracownicy służby zdrowia. Jak co roku okazją do takiej modlitwy był Międzynarodowy Dzien Pielęgniarki i Położnej. Eucharystii przewodniczył J.E.Ks.Bp Jan Wątroba. Obecni byli także kapelani, Dyrekcja oraz licznie zgromadzone pielęgniarki i pracownicy rzeszowskich szpitali.
 • Nocne czuwanie w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Św.

  2015-05-23
  W Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej odbyło się czuwanie zakończone Eucharystią o północy. W Nocy z Duchem Św. wzieli udział członkowie wszystkich Wspólnot Odnowy w Duchu Św. działające na terenie Rzeszowa oraz wielu wiernych, którzy prosili Boga obfitość Darów Ducha Pocieszyciela.
 • Spoktanie modlitewno-formacyjne sióstr zakonnych

  2015-05-11
  Dnia 11 maja 2015r. w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym odbył się kolejny Dzień modlitewno-formacyjny dla sióstr zakonnych z naszej diecezji rzeszowskiej. Stałymi punktami spotkania były: adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź, konferencja oraz Msza św. Całość koordynował ks. Stanisław Kamiński, referent diecezjalny do spraw zakonnych.
 • Msza św. na rozpoczęcie Rajdu Dookoła Polski 2015

  2015-04-25
  Dziś o godz. 7.00 Mszą św. w Bazylice Matki Bożej Rzeszowskiej rozpoczął się Rajd Dookoła Polski 2015 zorganizowany przez Akcję Katolicką Rzeszów.
  Eucharystii przewodniczył i wygłosił kazanie ks. Paweł Synoś, Asystent Akcji Katolickiej. Koncelebrował ją także ks. Witold Pazdan, kapelna pielgrzymki. Wszystkich uczestników z okolic Rzeszowa i innych stron Polski oraz ich rodziny powitał o. Artur Stępień OFM, wikariusz klasztoru.
  Po specjalnym błogosławieństwie na rozpoczęcie pielgrzymki wszyscy uczestnicy wyruszyli w trasę, która przebiegać będzie przez ; Busko, Żarki,
  Wolę, Świnice Warckie, Licheń, Gniezno, Toruń, Włocławek, Łowicz, Częstochowę, Zduńską Wolę, Skarżysko Kamienną i Rzeszów.
  Pielgrzymka odbedzie się w dniach 25.04 - 02.05.2015r.
 • Triduum Paschalne i Wielkanoc (ZDJĘCIA)

  2015-04-05
  Triduum Paschalne, czyli dni od Wielkiego Czwartku do Wielkanocy, stanowi centrum roku liturgicznego. W te dni w liturgii uobecniamy pamiątkę ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa oraz adorujemy Jezusa w "ciemnicy" (Wielki Czwartek), uroczyście odsłaniamy i adorujemy Jezusa ukrzyżowanego, rozpamietujemy Jego śmierć i złożenie do grobu (Wielki Piątek), aby w Wigilię Paschalną Wielkiej Soboty i procesję rezurekcyjną w poranek wielkanocny być świadkami zwycięstwa Jezusa nad grzechem, śmiercią i szatanem.
  Eucharystii Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek przewodniczył J.E.Ks.Bp Kazmierz Górny, a uroczystej procesji i Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego J.E.Ks.Bp Edward Białogłowski.
  Dziękujemy wszystkim za udział w liturgii Triduum Paschalnego, modlitwę, złożone ofiary i pomoc w przygotowaniu odpowiedniej oprawy.
  Przygotowaniem "Ciemnicy" i Grobu Pańskiego kierował br. Wawrzyniec Smyrdek OFM.
 • Msza na rozpoczęcie XXIV Sejmiku Rehabilitacyjnego Województwa Podkarpackiego

  2015-03-28

  W sobotę 28 marca 2015r. miał miejsce XXIV Sejmik Rehabilitacyjny Województwa Podkarpackiego zorganizowany przez:
  Polskie Towarzystwo Rehabilitacji Oddział w Rzeszowie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz Fundację Caritas na rzecz Budowy Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży im. Jana Pawła II.
  Rozpoczał się o godz. 8.00 Mszą św. w naszej Bazylice pod przewodnictwem Ks.Bpa Ordynariusza Jana Wątroby. Następnie odbyły się obrady w Urzędzie Wojewódzkim oraz prezentacje prac placówek dla osób niepełnosprawnych.
  Zaproszenie do udziału wystosowali m. in. prof. Andrzej Kwolek oraz ks. Stanisław Słowik.

 • Dzień modlitewno-formacyjny Sióstr Zakonnych

  2015-03-09
  9 marca 2015r. do Bernardyńskiego Centrum Religijno-Kulturowego kolejny Dzień modlitewno-formacyjny przybyły Siostry zakonne z naszej diecezji rzeszowskiej. Tradycyjnie w planie spotkania odbyła adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź, konferencja oraz Msza św., ktorej przewodniczył ks. Stanisław Kamiński, referent diecezjalny do spraw zakonnych a koncelebrowali także ks. Henryk Kuman MS oraz ks. Wiesław Matyskiewicz.
 • Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

  2015-03-01
  1 marca przypadaNarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, na  których tego dnia w 1951r. w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci za członkostwo w IV Komendzie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zorganizował przy Bazylice dwie wystawy.  O godz.15.00 w Sanktuarium Pani Rzeszowa J.E.Ks.Bp Jan Wątroba odprawił Mszę św., w której wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, kombatanci, służby mundurowe i liczne poczty sztandarowe z całego regionu. Po zakończonej modlitwie w naszej Bazylice uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych przy alei Cieplińskiego, gdzie przedstawiciele władz i środowiska kombatanckiego złożyli kwiaty, wygłosili okolicznościowe przemówienia oraz na cześć pomordowanych została oddana honorowa salwa.
Strony: « Poprzednia 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 53 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.