Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa A.D. 2019

  2019-06-20
  20 czerwca obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja eucharystyczna w Rzeszowie wyruszyła tradycyjnie z Kościoła Farnego po Mszy św. o godz. 9.00. Pierwszy ołtarz zbudowano przy kościele św. Krzyża przy ul. 3 Maja, drugi ołtarz - przy ul. L. Lisa-Kuli, obok skweru ks. Walentego Bala, trzeci - przed Rondem Pakosława, tuż obok budynku byłych Rzeszowskich Zakładów Graficznych i czwarty przy naszej Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Został przygotowany przez wiernych naszej parafii pod kierunkiem br. Wawrzyńca Smyrdka. Nad tronem dla monstrancji z Najświętszym Sakramentem umieszczono hasło: Eucharystia źródłem życia.
 • 13 VI - Uroczystość św. Antoniego z Padwy

  2019-06-13
  13 czerwca obchodziliśmy uroczystość św. Antoniego z Padwy. Od ośmiu wieków pozostaje on ciągle bardzo popularnym świętym, o czym świadczy duża ilość wiernych, którzy odwiedzili naszą Bazylikę i uczestniczyli we Mszach św. sprawowanych w tym dniu według porządku niedzielnego.
  Kazania odpustowe wygłosił o. Roman Bakalarz, przeor klasztoru oo. Dominikanów w Borku Starym. 
 • Uroczystość I Komunii św.

  2019-05-19
  W niedzielę, 19 maja odbyła się w naszej parafii uroczystość I Komunii św. Przystąpiło do niej 29 dzieci: 13 dziewczynek i 16 chłopców. Mszy św. przewodniczył o. proboszcz Rafał Klimas. Dzieci wraz z rodzicami zostały przywitane przed bazyliką, a następnie w uroczystej procesji weszły do kościoła. 
 • Wielkanoc, 21 IV 2019 r. - rezurekcja

  2019-04-22
  21 kwietnia obchodziliśmy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 6.00 rozpoczęła się Msza św. rezurekcyjna. Przewodniczył jej bp Edward Białogłowski. Procesja rezurekcyjna przeszła ulicami: Sokoła, Łukasza Cieplińskiego, Józefa Piłsudskiego, Grunwaldzką, Jana III Sobieskiego. Kazanie podczas Eucharystii wygłosił bp Edward.
 • Zmartwychwstanie Pańskie A.D. 2019. Pokrzepić serce!

  2019-04-21
  Św. Paweł Apostoł prosi tych, którzy czytali jego list napisany najpierw do mieszkańców Koryntu, a dziś dostępny wszystkim wierzącym, by nie dali się zwieść pokusie chlubienia się tym, co jest powierzchowne, co tylko zewnętrznie dobrze wygląda. Człowiek ochrzczony, pragnący iść przez życie z Jezusem, winien chlubić się wnętrzem swojego serca przemienionego przez Chrystusa. W ten właśnie sposób wyjaśnia nam wszystkim, na czym polega umieranie razem z naszym Panem i powstawanie z martwych razem z Nim.
 • Poświęcenie kaplicy św. Jana Pawła II

  2019-04-02
  2 kwietnia 2019 r., w czternastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II odbyło się poświęcenie dedykowanej mu kaplicy przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. W kaplicy zostały umieszczone relikwie ojca św., zabytkowy krzyż czczony przez wiernych oraz figura świętego papieża. Relikwie zostały podarowane przez abp Mieczysława Mokrzyckiego, który był sekretarzem Jana Pawła II. On też przewodniczył wieczornej Mszy św. W uroczystości uczestniczyli bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, o. Teofil Czarniak, prowincjał oo. Bernardynów, a także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i przedstawiciele władz samorządowych.
 • XXVII Światowy Dzień Chorego

  2019-02-11
  11 lutego 2019 r. obchodziliśmy XXVII Światowy Dzień Chorego pod hasłem: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Z tej okazji w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej została odprawiona o godz. 9.00 Msza św. w intencji osób chorych. Było to główne wydarzenie tego dnia w diecezji rzeszowskiej. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji bp Jan Wątroba. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni chorzy i osoby w podeszłym wieku, a także kapelani szpitali, przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego, urzędu wojewódzkiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy szpitali oraz instytucji posługujących ludziom chorym.
 • Msza św. Wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej

  2019-02-08
  W piątek, 8 lutego została odprawiona Msza św. dla Wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej. Przewodniczył jej opiekun Wspólnoty o. Kajetan Kowalski. Podczas Eucharystii wygłosił homilię. Odniósł się do głównego tematu przeczytanego fragmentu Ewangelii wg św. Marka, czyli do opisu okoliczności, w jakich został zabity św. Jan Chrzciciel. Wskazał On Chrystusa nie tylko fizycznie nad brzegiem Jordanu podczas Jego chrztu, ale przede wszystkim swoim życiem, które zakończyło się męczeńską śmiercią. 
 • Święto Ofiarowania Pańskiego

  2019-02-02
  2 lutego obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego. Wspominamy to wydarzenie, gdy Jezus jako niemowlę został przedstawiony w Świątyni Jerozolimskiej. Zgodnie z panującym prawem odbyło się to 40 dni po Jego narodzeniu. Przypomniał o tym o. Zdzisław Makowiecki, który głosił kazania. W momencie ofiarowania Dzieciątka Jezus Bogu starzec Symeon dał świadectwo swojego wytrwałego oczekiwania na przybycie Syna Bożego do Świątyni. Jednocześnie pod natchnieniem Ducha Św. ogłosił, że Niemowlę przyniesione przez Maryję i Józefa jest Zbawicielem wyczekiwanym przez wszystkich ludzi.
 • VI Rzeszowski Festiwal Kolęd i Pastorałek

  2019-01-27
  26 stycznia 2019 r. odbył się VI Rzeszowski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Przesłuchania zespołów miały miejsce m.in. w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym. Organizatorem festiwalu jest Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie.
  Zespoły, które zgłosiły się do konkursu zostały podzielone według czterech kategorii: chóry dorosłe, chóry seniorskie, chóry dziecięce oraz orkiestry i zespoły.
 • Zmiana godziny sprawowania Mszy św.

  2018-12-25

  Od 1 stycznia 2019 r. Msze św. wieczorne w dni powszednie odprawiane będą o godz. 18.00, pół godziny wcześniej niż do tej pory.

  Msze św. niedzielne odprawiane będą jak do tej pory o godz. 18.30.

 • Uroczystość Narodzenia Pańskiego A.D. 2018

  2018-12-24
  Św. Bernard w swojej medytacji nad przyjściem Syna Bożego na świat stwierdził, że w Betlejem ukazał się On w ciele i słabości, ale kiedyś przyjdzie w chwale i majestacie. W obecnym czasie natomiast przychodzi do nas w duchu i mocy.
   
  Składamy wszystkim serdeczne życzenia, aby Święta Bożego Narodzenia przypomniały nam tę prawdę o Jezusie obecnym wśród nas i aby każdy dzień Nowego Roku Pańskiego 2019 był doświadczeniem takiego właśnie przychodzenia Zbawiciela: w duchu i mocy.
Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 53 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.