Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Urodziny Matki Bożej

  2010-09-08
  Dzień 8 września jest w Kościele katolickim świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To właśnie w tym dniu święta Anna i Joachim ucieszyli się przyjściem na świat swojej upragnionej córki Maryi. W naszej rzeszowskiej Bazylice obchodzimy dzisiaj uroczystość ku czci Matki Najświętszej i rozpoczynamy doroczny odpust, który zakończy się 12 września.
 • Wielki odpust rozpoczęty

  2010-09-07
  Wieczorem, w wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczął się w naszym Sanktuarium wielki odpust ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej. Przez kilka kolejnych dni wsłuchując się w Słowo Boże i modląc się we wspólnocie wierzących będziemy dziękować Bogu za dar Maryi dla świata i naszego miasta.
 • Skwer św. Jana z Dukli

  2010-09-02
  Z wielką radością informujemy, że decyzją rzeszowskich radnych odnowiony plac przed naszą rzeszowską Bazyliką będzie nosił nazwę "Skwer św. Jana z Dukli". Centralnym obiektem placu jest odrestaurowana i zakonserwowana niedawno figura św. Jana z Dukli, którego pośmiertne dzieje związane są z naszym kościołem.
 • Niezwykły koncert

  2010-08-16
  Niedzielne obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP zakończyły się niezwykłym koncertem wokalno-instrumentalnym. Przy odnowionym instrumencie organowym zasiadł światowej sławy wirtuoz organów prof. Józef Serafin, towarzyszył mu kwartet instrumentów dawnych Starck ansamble oraz wokaliści: Ewa Wolak (mezzosopran), solistka Deutche Oper w Berlinie i Marcin Wolak (bass-baryton), wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie i ceniony solista występujący na wielu scenach Europy, Stanów Zjednoczonych i krajów Azji. 
 • Centralna uroczystość odpustowa

  2010-08-15
  Główna celebracja liturgiczna w uroczystość Wniebowzięcia NMP rozpoczęła się o 16.30 na placu przed kościołem. Poświęcono odnowioną figurę św. Jana z Dukli, nowe drzwi do Bazyliki, a także odnowione i rozbudowane organy. Uroczystości przewodniczył gość z Rzymu - J. E. ks. abp Edward Nowak, który wygłosił okolicznościową homilię.
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

  2010-08-15
  Uroczystość Wniebowzięcia NMP to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w naszym rzeszowskim kościele. Historia  Sanktuarium rozpoczęła się w dniu tej uroczystości, kiedy Jakub Ado doznał objawienia Maryi z Dzieciątkiem na drzewie gruszy i usłyszał jej głos: "Chcę na tym miejscu chwałę Syna mego widzieć i nieść pociechę utrapionym". Przez bez mała pięć wieków kolejne pokolenia wiernych nawiedzających rzeszowskie sanktuarium spełnienia tej obietnicy.
 • Zakończenie remontu organów

  2010-08-14
  W przeddzień uroczystości Wniebowzięcia NMP w naszym kościele zabrzmiały ponownie organy. Instrument przez wiele ostatnich miesięcy poddawany był zabiegom konserwatorskim. Dokonała tego firma Adama Wolańskiego z Lubania. Organy zostały poddane nie tylko renowacji, ale także rozbudowie. 
 • Uroczystość Matki Bożej Anielskiej

  2010-08-02
  Miesiąc sierpień jest miesiącem poświęconym Matce Bożej. W tym czasie wielu z nas odwiedza maryjne sanktuaria, chętnie też uczestniczymy w uroczystościach poświęconych Maryi. Jedną z takich uroczystości obchodzimy dzisiaj. Jest to święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli, którego początki sięgają świętego Franciszka z Asyżu. On to właśnie wyprosił na dzień 2 sierpnia odpust w odbudowanej przez siebie kapliczce zwanej Porcjunkulą.
 • Kamienna figura Matki Bożej Rzeszowskiej

  2010-07-21
  Kilka dni temu u zbiegu alei Cieplińskiego i ulicy Sokoła ustawiona została nowa figura Matki Bożej Rzeszowskiej. Została ona wykonana z piaskowca przez prof. Marka Saka z Łodzi, a okolicznością jej wykonania stał się obchodzony w tym roku jubileusz 400-lecia fundacji kościoła i klasztoru OO. Bernardynów w Rzeszowie (1610 r.). Uroczyste poświęcenie nowej figury, a także odnowionej firgury św. Jana z Dukli, nowych drzwi do Bazyliki i organów po renowacji zostanie dokonane 15 sierpnia.
 • Od Matki Bożej Rzeszowskiej do Ostrobramskiej

  2010-07-03
  Dzisiaj o 7.00 Mszą świętą w naszej Bazylice rozpoczęła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa Rzeszów-Wilno organizowana przez Akcję Katolicką Diecezji Rzeszowskiej. We wspólnej modlitwie pielgrzymi powierzyli się opiece Pani Rzeszowa. Eucharystię celebrowali kapłani biorący udział w pielgrzymce, a uczestniczył w niej ks. bp Edward Białogłowski. Na koniec ksiądz biskup przemówił do wszystkich i udzielił apostolskiego błogosławieństwa. 
 • Zmiany personalne w klasztorze

  2010-07-01
  Co roku, na przełomie czerwca i lipca, Zarząd Prowincji OO. Bernardynów dokonuje personalnych zmian w klasztorach, które podlegają jego jurysdykcji. W tym roku wspólnota naszego rzeszowskiego klasztoru została wzmocniona o dodatkowego kapłana. Jest nim o. Konstancjusz Makówka.
 • Uroczystość świętych Piotra i Pawła

  2010-06-29
  Od czasu ustanowienia naszego kościoła Bazyliką Mniejszą rozszerzyła się lista dni, w które można zyskać odpust zupełny. Dołączyła do nich uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dzisiaj w naszym kościele sprawowane były Msze święte według porządku świątecznego. Szczególnego charakteru nabrała Eucharystia o 10.30 sprawowana pod przewodnictwem ks. infułata Wiesława Szurka. Kazania odpustowe głosił o. Samuel Węgrzyn, wikariusz naszego klasztoru.
Strony: « Poprzednia 1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 53 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.