Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Pierwsza katecheza audiowizualna

  2009-10-27
  We wtorkowy wieczór w naszej Bazylice został zainaugurowany cykl katechez audiowizualnych kierowanych do dorosłych i młodzieży. Celem spotkań jest przybliżanie zagadnień związanych z wiarą, duchowością, chrześcijańską moralnością, a także sprawami społecznymi. Organizatorem spotkań są wspólnoty działające przy klasztorze OO. Bernardynów - Odnowa w Duchu Świętym, a także Franciszkańska Młodzież Oazowa.
 • Uroczystość poświęcenia kościoła

  2009-10-25
  Jak co roku w ostatnią niedzielę października obchodzimy uroczystość poświęcenia kościoła. W naszej Bazylice na mocy dekretu J. E. ks. bpa Kazimierza Górnego jest to dzień, w którym można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 • Siostry Sercanki z wizytą u Pani Rzeszowa

  2009-10-24
  W sobotni wieczór kaplica Matki Bożej Rzeszowskiej wypełniła się Siostrami ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, popularnie zwanych Siostrami Sercankami. Około 30 sióstr przełożonych z Prowincji św. Józefa obejmującej południowo-wschodnią Polskę i Ukrainę na czele z s. Damaris Kolebuk przybyło do naszego kościoła, aby dziękować Bogu i Jego Matce za łaski udzielane zgromadzeniu i prosić o dar nowych powołań zakonnych. Okazją do pielgrzymki przed oblicze Rzeszowskiej Pani przez Siostry było cykliczne spotkanie modlitewno-formacyjne odbywające się w domu prowincjalnym Sióstr w Rzeszowie.
 • Uroczystość świętego Franciszka z Asyżu

  2009-10-03
  W tym roku Zakon Braci Mniejszych popularnie zwany Zakonem Franciszkańskim, do którego należy prowincja OO. Bernardynów, obchodzi 800 lat swojego istnienia. W 1209 roku założyciel zakonu - św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie Reguły Zakonnej, co oznaczało prawne zatwierdzenie nowo powstałego zakonu.
 • Msza z udziałem władz Województwa Podkarpackiego

  2009-09-29
  W dniu dzisiejszym w Rzeszowie miało miejsce uroczyste oddanie do użytku nowego gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Budynek ten mieści się niedaleko naszego kościoła, na terenie parafii prowadzonej przez OO. Bernardynów. 
 • Transmisje z Bazyliki w Radiu Via

  2009-09-20
  Z wielką radością informujemy, że od kilku dni na antenie katolickiego Radia Via można słuchać bezpośrednich transmisji Mszy świętych sprawowanych w naszej Bazylice. Pierwsze transmisje ze stałego łącza były prowadzone z uroczystości odpustowych w naszym Sanktuarium w dniach od 7 do 12 września. Obecnie Msza święta o 18.30 będzie transmitowana dwa razy w tygodniu, w środy i  soboty. W środy przewodniczyć jej będą i kazania wygłoszą kapłani zakonni z Rzeszowa. W sobotę wieczorem będzie zaś przekazywana Msza święta z liturgii niedzielnej.
 • Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej

  2009-09-12
  Rok 2009 jest czasem ważnych jubileuszy i rocznic w naszym Sanktuarium. Obchodzimy w nim 800-lecie istnienia Zakonu Braci Mniejszych, do którego należy prowincja OO. Bernardynów, 380-lecie pracy Ojców w rzeszowskim Sanktuarium, 10. rocznicę zatwierdzenia dla Maryi tytułu Pani Rzeszowa, a także 1. rocznicę ustanowienia liturgicznej uroczystości Matki Bożej Rzeszowskiej i podniesienia tutejszego kościoła do rangi Bazyliki Mniejszej. Główne obchody jubileuszowo-rocznicowe zaplanowano na czas od 7 do 12 września. 
 • Kolejne dni uroczystości odpustowych

  2009-09-11
  Od poniedziałku w naszej Bazylice trwają uroczystości ku czci Matki Najświętszej. W tym roku mają one charakter dekanalnych Kongresów Rodzin. Codziennie wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej gromadzą się wierni z poszczególnych dekanatów Rzeszowa, aby wraz ze swoimi duszpasterzami wsłuchiwać się w Słowo Boże i powierzać Maryi sprawy rodzin naszej Diecezji.
 • Uroczystość Narodzenia NMP

  2009-09-08
  Wczoraj wieczorem rozpoczęliśmy kilkudniowe obchody odpustowe ku czci Matki Bożej, które w naszej Bazylice mają dwa punkty kulminacyjne. Pierwszym z nich jest obchodzona dzisiaj uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas Mszy świętych sprawowanych w kościele o. Egidiusz Włodarczyk OFM, tegoroczny kaznodzieja odpustowy przybliżał nam znaczenie tajemnicy narodzenia Maryi. 
 • Rozpoczęcie uroczystości odpustowych

  2009-09-08
  W święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w naszej Bazylice rozpoczął się tradycyjny odpust. Nieszporami o 18.00 rozpoczęliśmy modlitewne czuwanie, które dzisiaj zgromadziło wiernych z dekanatu Rzeszów Fara. Sprawowanej w asyście kapłanów Eucharystii przewodniczył ks. dr Tadeusz Wyskiel, dziekan, a słowo Boże głosił o. Egidiusz Włodarczyk OFM z Warszawy, kaznodzieja tegorocznego odpustu w naszym kościele. Główną myślą rozważania i wspólnej modlitwy były słowa: „Rodzina w służbie życiu – przekazywanie życia i wychowanie”.
 • Zaproszenie na uroczystości ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej

  2009-08-31
  Już wkrótce w naszym Sanktuarium będą miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej. Staną się one okazją do dziękczynienia Bogu za łaskę ustanowienia Święta Matki Bożej Rzeszowskiej, a także podniesienia tutejczego kościoła do rangi Bazyliki Mniejszej. Hasłem towarzyszącym  świętowaniu będą słowa: "Rodzina w służbie życiu i Kościołowi". W ten sposób chcemy podkreślić obchodzony w Polsce rok duszpasterski - "Otoczmy troską życie", a także Rok Rodziny celebrowany w Diecezji Rzeszowskiej.
 • Odpust ku czci Matki Bożej Wniebowziętej

  2009-08-15
  Uroczystość Najświętszej Maryi Panny to święto tytularne naszej rzeszowskiej Bazyliki i parafii istniejącej przy Sanktuarium.  Od rana kościół odwiedzany był przez rzeszowian oraz mieszkańców okolicznych miast i wiosek, którzy z naręczami kwiatów i ziół przychodzili do swojej Patronki, aby wyrazić wdzięczność za Jej przemożne orędownictwo. 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.