Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Koncert

  2017-07-29
  Dzisiejszy koncert jest piątym wieczorem muzycznym w Rzeszowie w ramach tegorocznego 26. Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa.
  Jest jednocześnie drugim festiwalowym koncertem, który odbywa się w Bazylice Ojców Bernardynów, na odrestaurowanych i przebudowanych organach w naszym maryjnym sanktuarium u Pani Rzeszowa.
 • Jubileusz 25-lecia kapłaństwa o. Narcyza Klimasa.

  2017-07-23
  23 lipca 2017 r. o. Narcyz Klimas obchodził w naszej bazylice jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich. O. Narcyz otrzymał święcenia w dniu 29 czerwca 1992 r. w Jerozolimie. Odbył studia nad historią Kościoła na Papieskim Uniwersytecie "Gregorianum" w Rzymie, gdzie w 1997 r. uzyskał doktorat ze specjalizacją z okresu historii antycznej. W 1996 r. rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w seminarium Kustodii Ziemi Świętej oraz na Papieskim Uniwersytecie "Antonianum" w Rzymie. 20 stycznia 2015 roku o. Narcyz został mianowany profesorem nadzwyczajnym na Fakultecie Nauk Biblijnych i Archeologicznych w Jerozolimie (Studium Biblicum Franciscanum) Uniwersytetu "Antonianum" w Rzymie. Od 1998 r. pełni funkcję Dyrektora Kustodialnego Historycznego Archiwum Kustodii Ziemi Świętej.
 • Zmiany personalne w klasztorze - pożegnanie 4 Ojców zakonnych

  2017-06-22
  Dziś podczas wieczornej Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za wieloletnią posługę w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej 4 Ojcom zakonnym, którzy na mocy decyzji Zarządu naszej zakonnej Prowincji Wniebowzięcia NMP oo. Bernardynów zostali skierowani do pracy w innych klasztorach. Mszy św. przewodniczył J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny. Słowa podziękowania skierował do wszystkich przełożony klasztoru o. Rafał Klimas OFM.
  o. Artur Stępień OFM, o. Władysław Waśko, o. Konstancjusz Makówka OFM, o. Zefiryn Mazur OFM zostali skierowani do pracy w klasztorach: w Jelnej, w Krakowie, w Zakopanem i w Radecznicy.
  Dotychczas w rzeszowskim klasztorze posługiwali jako:

 • Procesja Bożego Ciała w Rzeszowie

  2017-06-15
  Każdego roku w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem, po uroczystej Mszy św. w kościele farnym po ulicach Rzeszowa odbywa się procesja eucharystyczna, która kończy się przy naszym Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.
  Eucharystii i procesji do 4 ołtarzy przewodniczył J.E.Ks.Bp Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Uczestniczył w niej także J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny, duchowieństwo diecezjalne, 7 neoprezbiterów, osoby zakonne, przedstawiciele władz i służb mundurowych, grupy duszpasterskie, dzieci i wielu wiernych.
  Na zakończenie przed błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem odśpiewaliśmy Te Deum, następnie Ks. Biskup pobłogosławił chleby przygotowane przez cech rzeszowskich cukierników.
  Zaś Pan Jan Budziaszek zaprosił na wieczorny koncert Jednego Serca Jednego Ducha.
 • Msza św. i konferencja naukowa w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim

  2017-06-14
    14 czerwca 2017r. Mszą św. w naszej Bazylice pod przewodnictwem Ks. Kanclerza Jerzego Buczka rozpoczęła się Konferencja  naukowa pt. „Wartości podstawą wychowania w rodzinie i szkole”. Wszystkich powitał wikariusz klasztoru o. Artur Stępień OFM i zaprosił do modlitwy w intencji młodzieży i dzieci oraz wychowaców i nauczycieli.
  Wykłady naukowe odbyły się w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie,
  Patronat honorowy objęli:
  JE ks. bp Jan Wątroba Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej
  Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki
  Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego
  Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator  Oświaty
 • Odpust ku czci św. Antoniego z Padwy

  2017-06-13
  13 czerwca, w Uroczystość św. Antoniego z Padwy, nasza Bazylika wypełniła się licznie wiernymi, także spoza parafii. W tym dniu w Sanktuarium Pani Rzeszowa przeżywamy odpust ku czci tego wielkiego kaznodziei XIII w. Jest on dla wielu umiłowanym świętym, którego wstawiennictwa bardzo często wzywamy w trudnych życiowych sprawach. Mimo upływu czasu pamięć o nim pozostaje wciąż żywa.
  Eucharystii o godz. 7.30 przewodniczył J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny. Kazania głosił o. Oskar Poździk OFM, były kustosz Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy.
 • Msza św. oraz Marsz dla Życia i Rodziny

  2017-06-11
  Dzis w wielu miastach Polski odbywają się Marsze dla Życia i Rodziny.
  Rzeszowski Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczął sie w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej o godz. 12.00 Mszą św. pod przewodnictwem Ks. Inf. Wiesława Szurka, koncelebrowali ją m. in. ks. Jan Kobak, Dziezjalny Duszpasterz Rodzin oraz ks. Daniel Drozd. Wszystkich uczestników powitał wikariusz klasztoru o. Artur Stępień OFM.
  Po zakończeniu Eucharystii wszyscy obrońcy życia i chrześcijańskiego modelu rodziny przeszli ulicami Rzeszowa.
 • Przyjęcie nowych ministrantów LSO

  2017-06-11
  W czasie Mszy św. o godz. 10.30 o.Artur Stępień OFM, moderator Liturgicznej Służby Ołtarza, przyjął do grona ministrantów 5 chłopców, którzy po odpowiednim przygotowaniu liturgicznym, jako kandydaci, dziś złożyli swoje przyrzeczenia ministranckie i otrzymali pelerynki, by godnie służyć Panu Bogu przy ołtarzu.
  Ministrantami zostali: Gabriel G., Błażej K, Mateusz K., Krystian B. i Jakub G.
  Gratulujemy rodzicom i nowym ministrantom oraz życzymy, aby posługa liturgiczna umacniała ich wiarę i więź z Bogiem.
 • Prymicyjna Msza św. u M.B. Rzeszowskiej

  2017-06-06
  We wtorek, 6 czerwca, o godz. 18.30 Neoprezbiterzy Diecezji Rzeszowskiej odprawili u stóp Matki Bożej Rzeszowskiej swoją Mszę św. Prymicyjną oraz udzielili wiernym specjalnego błogosławieństwa.
  Zawierzyli swoje kapłańskie posługiwanie Matce Bożej.
  Święcenie kapłańskie siedmiu Neoprezbiterów przyjęło w sobotę 3 czerwca w Katedrze z rąk bp Jana Wątroby.
 • Czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Św.

  2017-06-03
  Jak co roku w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej odbyło się czuwanie modlitewne Wspólnot Odnowy w Duchu Św. z naszej rzeszowskiej diecezji. W płomiennej modlitwie uwielbienia oraz o wylanie darów Ducha Św. wzięli udział także ich duszpasterze, którzy o północy odprawili Mszę św.
 • Uroczystość I Komunii św.

  2017-05-21
  21 maja br. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej w czasie Uroczystej Sumy pod przewodnictwem o. Rafała Klimasa OFM, proboszcza Parafii i kustosza Sanktuarium, ponad 40-cioro dzieci klas III Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rzeszowie przyjęło po raz pierwszy do swoich serc Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
  Przygotowaniem dzieci zajął się ich katecheta o. Anastazy Popiel OFM.
  W Mszy św. uczestniczyły całe rodziny dzieci, krewni oraz wychowawcy poszczególnych klas.
  Na pamiątkę tej ważnej chwili wszyscy otrzymali pamiątkowe obrazki i chlebki.
 • Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

  2017-05-03
  Pod przewodnictem Ks. Biskupa Ordynariusza 24 kwietnia 2017r. w Dębowcu w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po klasztorach męskich Diecezji Rzeszowskiej.
  3 maja w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski przywitaliśmy jasnogórski obraz w naszym rzeszowskim Sanktuarium uroczyście wnosząc go w procesji. Wraz z wiernymi nasza wspólnota zakonna uczestniczyła w nabożeństwie majowym przed Najśw. Sakramentem i wizerunkiem M.B. Częstochowskiej.
  Wieczorem obraz został przeniesiony do kaplicy klasztornej, gdzie rozpoczęły się modlitwy zakonne.
  Po porannych modlitwach 4 maja przed wizerunkiem umieszczonym ponownie w Sanktuarium mogli modlić się także wierni i nasze grupy duszpasterskie.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.