Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Zawierzenie Środowiska Akademickiego Matce Bożej Rzeszowskiej

  2016-10-26
  26 października 2016r. miała miejsce Uroczysta Msza św. i Akt Zawierzenie Środowiska Akademickiego Matce Bożej Rzeszowskiej na Nowy Rok Akademicki 2016/2017. Mszy św. przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, koncelebrowali Ks. Bp Edward Białogłowski, Ks. Inf. Wiesław Szurek a także kapłani z Kurii diecezjalnej, seminarium oraz związani z uczelniami akademickimi. Obecny był także Ks. Bp Kazimierz Górny wraz z rektorami uczelni, pocztami sztandarowymi i studentami. Chór akademicki uświetnił liturgię swoim śpiewem.
  Po Mszy św. Ks. Biskup Ordynariusz wraz z Rektorami rzeszowskich uczelni odmówił Modlitwę Zawierzenia w kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej.
  Spotkanie zakończyła agapa w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym.
 • Wizyta o Michaela Perry - Generała Zakonu OFM

  2016-10-10
  W poniedziałek 10 października br. w ramach Wizytacji Kanonicznej naszej zakonnej Prowincji Wniebowzięcia NMP (oo. Bernardynów) do Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej przybył Minister Generalny Zakonu Braci Mniejszych O. Michael Perry wraz z Definitorem Generalnym - O. Ivanem Sesarem.
   O. Generała powitał o. Rafał Klimas, gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium oraz  Współbracia klasztornej wspólnoty.
  Po modlitwie u stóp Matki Bożej, rozmowie z zakonnikami i zwiedzeniu Sanktuarium oraz wizycie w klasztorze o. Generał udzielił wszystkim błogosławieństwa.
 • Nabożeństwo Transitus, czyli śmierci św. Franciszka z Asyżu

  2016-10-03
  W Wigilie Uroczystości naszego Zakonodawcy św. Franciszka z Asyżu w każdej franciszkańskiej świątyni wspominamy Jego śmierć poprzez udział w specjalnym nabożeństwie zwanym Transitus, czyli przejście z tego świata do Ojca niebieskiego. św. Franciszek zmarł 3 października 1226r. zaś 4 października w Zakonach Franciszkańskich przypada jego liturgiczna Uroczystość.
  Wieczornej Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię Ks.Bp Ordynariusz Jan Wątroba a koncelebrowali Księża Infułaci, Ks. Dziekan oraz kapałni diecezjalni i zakonni. W Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz Franciszkańskiej Młodziezy Oazowej a także siostry zakonne i czciciele św. Franciszka.
  Nabożeństwu Transitus przewodniczył o. Rafał Klimas, gwardian i kustosz. Dołączyli na nie także Ks. Bp Edward Białogłowski i Ks. Bp Kazimierz Górny. Po odpowiednich śpiewach i odczytaniu opisu śmierci św. Franciszka z uniesionymi rękami zanosiliśmy nasze modlitwy do Boga, dziekując za tak wspaniałego Świętego.

 • Procesja różańcowa i Msza św.

  2016-10-02
  W niedzielę, 2 października w naszym mieście odybła się kolejna Rzeszowska Procesja Różańcowa.Rrozpoczęła się pod Krzyżem na Placu Śreniawitów o godz. 15.00. Organizatorem była Akcja Katolicka. Procesja zakończyła się przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, gdzie J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny podziękował uczestnikom oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Wielu wiernych pozostało na Mszy św. w naszej Bazylice sprawowanej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył  Ks. Biskup. Homilię wygłosił ks. kanclerz Jerzy Buczek.
 • Uroczystość M.B. Rzeszowskiej - Suma odpustowa (FOTO)

  2016-09-12
  Zwieńczeniem Odpustu ku czci M.B. Rzeszowskiej, przeżywanego pod hasłem "MARYJA, MATKA MIŁOSIERDZIA", była sprawowana w Ogrodach Bernardyńskich uroczysta Suma pod przewodnictwem J.E.Ks.Abpa Adama Szala z Przemyśla wraz z homilią. Eucharystię w Sanktuarium M.B. Rzeszowskiej Ksiądz Arcybiskup jako nowy ordynariusz sprawował po raz pierwszy. W koncelebrze byli także J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny i Bp Edward Białogłowski, Księża Infułaci, Ks. Dziekan. Licznie przybyli także Ojcowie z naszych bernardyńskich klasztorów, kapłani z miasta Rzeszowa wraz z pielgrzymkami oraz osoby konsekrowane i wielu czcieli Matki Miłosierdzia i Pani Rzeszowa.
  W szczególny sposób w tym dniu pielgrzymowali do Matki Bożej przedstawiciele władz, Służby Mundurowe oraz Rodziny składając zarazem w procesji swoje dary serca.
  Kazania w tym uroczystym dniu głosił Ks. prał. Ireneusz Folcik.
  Na zakończenie, w imieniu władz naszej zakonnej prowincji o. Józef Kachel OFM, wikariusz,  w serdecznych słowach podziękował Abp Adamowi Szalowi za przewodniczenie, Księżom Biskupom i kapłanom za wspólną Eucharystię, przedstawicielom władz i służbom mundurowym za obecność i współpracę, wiernym za modlitwę a stróżom Sanktuarium z o. Rafałem Klimasem OFM na czele za całoroczną pieczę i posługę u stóp Pani Rzeszowa.
  Uroczyste błogosławieństwo zakończyło Mszę św., po której odbył się piekny koncert pieśni patriotyczno-religijnych w wykonaniu Zespołu SOUL z Sanoka.
  O godz. 21.00 odśpiewano Apel Maryjny i nastąpiło rozesłanie pielgrzymów z Bożym błogosławieństwem udzielony przez o.Kustosza Sanktuarium.
  Wszystkim dziekujemy za wspólną modlitwę i ofiary materialne oraz duchowe na rzecz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.

  (foto o.Artur A. Stępień OFM)

 • Odpust MB Rzeszowskiej - pielgrzymka szkół średnich

  2016-09-12
  W Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej o godz. 9.00 na Mszy św. pod przewodnictwem Ks.Inf. Wiesława Szurka zgromadziła się młodzież ze szkół średnich wraz z pocztami sztandarowymi, aby przez wstawiennictwo Maryi wyprosić sobie u Boga potrzebne łaski na nowy rok szkolny i światło Ducha Św. w podejmowaniu decyzji na progu dorosłego życia.
 • Rozpoczęcie spotkań modlitewno-formacyjnych Sióstr Zakonnych

  2016-09-12
  Po wakacyjnej przerwie dziś obdyło się pierwsze spotkanie modlitewno-formacyjne Sióstr Zakonnych. Poprowadził je ks. Stanisław Kamiński. W ramach spotkania była adoracja Najśw. Sakramentu, spowiedź, konferencja oraz udział w Mszy św. odpustowej o godz. 10.30.
 • Marsz Miłosierdzia i Msza św. w Sanktuarium

  2016-09-11
  W niedzielę, 11 września 2016 r. odbył się w Rzeszowie Marsz Miłosierdzia. Rozpoczął się o godz. 15.00 pod Krzyżem Ofiar Komunizmu na Placu Śreniawitów przy Zamku a zakończył w naszym Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, w którym za przejście Bramy Miłosierdzia można codziennie zyskać odpust zupełny, gdyż jest ono w Roku Miłosierdzia kościołem stacyjnym wyznaczonym przez Biskupa Ordynariusza. Marsz prowadził J.E.Ks.Bp Edward Białogłowski wraz z kapłanami, zakonnikami i zakonnnicami oraz świeckimi przedstawicielami różnych grup pełniących dzieła miłosierdzia wobec potrzebujących.
  Jego zwieńczeniem była wspólna Eucharystia o godz. 16.30 pod przewodnictwem J.E.Ks.Bp Edwarda Frankowskiego z Sandomierza, który przybył wraz z o. Oktawianem Jusiakiem OFM z KUL-u.
  W czasie procesji odpowiednie delegacje niosły relikwie świętych i błogosławionych, których wstawiennictwa przyzywaliśmy w czasie Eucharystii umieszczając relikwiarze wokół ołtarza.
 • Jubileusz 25-lecia kapłaństwa

  2016-09-11
  W obchody Odpustu M.B.Rzeszowskiej w niedzielę, 11 września o godz. 12.00, wpisała się także Msza św. jubileuszowa z okazji 25 lat kapłaństwa naszych współbraci: o. Azariasza Hessa OFM, kustosza Sanktuarium M.B. Kalwaryjskiej, który pochodzi z naszej parafii, oraz o.Oskara Poździka OFM i o.Serafina Sudy OFM - posługujących od niedawna w naszym rzeszowskim Sanktuarium.
  Dostojni Jubilaci sprawowali dziękczynną Mszę św. i udzielili odpustowego błogosławieństwa zgromadzonym wiernym, których przedstawiciele żłożyli im serdeczne życzenia i kwiaty. Kazanie wygłosił o. Juliusz Chłanda OFM z Kalwarii Zebrzydowskiej.
  Na zakończenie o. Azariasz Hess OFM przekazał do naszego Sanktuarium na ręce kustosza o. Rafała Klimasa OFM cegłę ze świętych drzwi z Watykanu, które Papież otwierał inagurując Rok Milosierdzia.
 • Odpust MB Rzeszowskiej - pielgrzymka młodzieży

  2016-09-10
  W sobotni wieczór, 10 września, w Ogrodach Bernardyńskich przy ołtarzu polowym rozpoczęło się przygotowanie młodzieży do liturgii, które prowadził ks. Krzysztof Golas i Zespół "Arkadio".
  Mszy św. przewodniczył J.E.Ks.Bp Edward Białogłowski. Koncelebrowali duszpastrze młodzieży.
  Wśród młodzieży byli kandydaci do bierzmowania z rzeszowskich parafii, którzy otrzymali Symbole Wiary.
  Chłopcom Liturgicznej Służby Ołtarza zostały nałożone Krzyże. Obecni byli także członkowie oaz.
  Po zakończeniu Eucharysti odbył się ewangelizacyjny koncert.
 • Odpust MB Rzeszowskiej - pielgrzymka chorych

  2016-09-10
  W kolejnym dniu Opustu ku czci M.B. Rzeszowskiej do swojej Matki Miłosierdzia przybyli wszyscy chorzy i cierpiący, by u Niej szukać siły i pociechy.
  Eucharystii, zakończonej adoracją, aktem zawierzenia oraz błogosławieństwem lourdzkim, przewodniczył Ks. Inf. Stanisław Mac.
 • Odpust MB Rzeszowskiej - pielgrzymka Grup Apostolskich

  2016-09-09
  Także 9 września od godz. 17.30 na czuwaniu modlitewnym u Matki Bożej Rzeszowskiej zgromadzili się członkowie różnych grup apostolskich, które działają w parafiach Rzeszowa.
  Następnie wieczornej Eucharystii, opatrzonej licznymi komentarzami, przewodniczył J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny a koncelebrowali duszpastrze przybyłych grup.
Strony: « Poprzednia 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 53 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.