Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Zakończenie oktawy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Uroczystą Mszą świętą o godzinie 18.30 sprawowaną pod przewodnictwem ks. infułata Wiesława Szurka zakończyła się w rzeszowskiej Bazylice oktawa Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przez osiem dni wierni gromadzili się licznie u stóp Pani Rzeszowa, aby czcić wielką tajemnicę Niepokalanego Poczęcia, i dziękować Bogu za Dar Matki Najświętszej. Od pięciuset lat Maryja nieustannie czuwając i prowadząc nas do swojego umiłowanego Syna, uczy prawdziwej miłości i zawierzenia Bogu w każdej życiowej sytuacji. Jej wstawiennictwo sprawia, że nawet trudne życiowe sprawy, cierpienie, ból mogą stać się błogosławieństwem.
W słowie Bożym głoszonym w oktawie podczas wieczornych Mszy świętych ks. Paweł Tomoń zachęcał do wyciszenia, zastanowienia się nad swoim życiem. Wskazywał na osobę Matki Bożej jako Tej, której postawę powinniśmy naśladować w naszej codzienności.
Eucharystię poprzedzały nieszpory Maryjne z procesją o godzinie 17.45.
Podczas homilii w sobotni wieczór ks. Wiesław Szurek mówił m.in. o życiowej mądrości, do której prowadzi wiara będąca wielkim skarbem. - Liturgiczne obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny uobecniające Boże wydarzenia i Boże działanie wzbogacają nas, umacniając na niełatwych drogach życia. Takie jest przeznaczenie tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Matki Najświętszej– podkreślał ksiądz infułat.
Zaznaczał, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia została nam dana, aby ponownie odkrywając urok anielskiego pozdrowienia i prostej modlitwy „Zdrowaś Maryjo łaski pełna…”, odkryć blask niepokalanego Maryjnego serca i przy Jej pomocy przemieniać swoje serca. Matka Najświętsza będąca prawdziwym Szczęściem przychodzi zawsze z pomocą, obdarzając łaskami, czyniąc cuda. Jeśli na Jej wzór zaufamy Bogu, On z każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej wyprowadzi dobro.
Wspominając o objawieniach Maryi, powołał się na słowa włoskiego pisarza i publicysty Vittorio Messoriego. W jednym z artykułów napisał, że objawienia Matki Bożej wynikają z troski o nas, i mają ostrzec świat przed banalizowaniem Bożego prawa. Maryja objawia się, ponieważ niepokoją Ją nasze grzechy. Dlatego w każdym objawieniu kieruje przesłanie o nawrócenie.
Kaznodzieja zachęcał, aby z większą miłością i czcią pozdrawiać Matkę Najświętszą, a Ona jako Niepokalana na pewno będzie nam towarzyszyć na drogach życia.
Dopełnieniem uroczystości był koncert pieśni adwentowych w wykonaniu Bartka Jaskota z zespołem. W blasku świec pięknie brzmiały utwory traktujące m.in. o oczekiwaniu na narodziny Mesjasza, wielkiej Miłości Boga do każdego z nas, wprowadzając w atmosferę zbliżających się Świąt Narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.